ASUS ROG 280W DC power adapter/inverter Indoor Black
£104.40
£87.00
280W, 100-240V, 50-60Hz, 3.2A
| Purpose | Notebook |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | 90XB08MN-MPW060 |
| EAN | 4711387654231 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | In Stock |
Power up the gaming laptops in the universe
Power up with the ROG 280W DC adapter.
It's compact enough to go anywhere but fast-charges compatible ASUS and ROG gaming laptops via standard 6PHI plug.
Fast-charging power to go
With 280W on tap, powerful gaming laptops can charge at warp speed. The long 120cm cable and support for universal 100-280V input maintain maximum flexibility.
*Fast-charging support requires a compatible laptop. Check the specifications tab for specific models.
Protect your investment
Over voltage and over current protection ensure clean power delivery, while over temperature and short circuit protection provide additional layers of safety.
Power up with the ROG 280W DC adapter.
It's compact enough to go anywhere but fast-charges compatible ASUS and ROG gaming laptops via standard 6PHI plug.
Fast-charging power to go
With 280W on tap, powerful gaming laptops can charge at warp speed. The long 120cm cable and support for universal 100-280V input maintain maximum flexibility.
*Fast-charging support requires a compatible laptop. Check the specifications tab for specific models.
Protect your investment
Over voltage and over current protection ensure clean power delivery, while over temperature and short circuit protection provide additional layers of safety.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | ASUS |
| Input current | 3.2 A |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Output power | 280 W |
| Output voltage | 20 V |
| Output current | 14 A |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Short circuit |
| Compatibility | UX7602BZ, G614JI, G614JU, G614JV, G713PI, G713PU, G713PV, G814JI, G814JU, G814JV, GU604VI, GU604VU, GU604VV, GU604VY, GU604VZ, GV601VI, FA617XT, NR2202RX, NR2202RW, NR2202RS, GX703HR, GX703HM, G733ZW, G733ZS, G733CW, G713RX, G713QY, G533ZW, G533ZS, G513RX, G513RS, G513PV, FA617NT, G513QY, G513RW, G533ZX, G713RS, G713RW, G733ZX, GX650RW, GX650RX, GX703HS, GC31R, GC31S, G732LXS, GZ700GX, G703GXR, G703GI, G513QY, W730G5T |
| Product colour | Black |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | |
| Input current | 3.2 A |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Output power | 280 W |
| Output voltage | 20 V |
| Output current | 14 A |
| Performance | |
| Brand compatibility | ASUS |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Short circuit |
| Compatibility | UX7602BZ, G614JI, G614JU, G614JV, G713PI, G713PU, G713PV, G814JI, G814JU, G814JV, GU604VI, GU604VU, GU604VV, GU604VY, GU604VZ, GV601VI, FA617XT, NR2202RX, NR2202RW, NR2202RS, GX703HR, GX703HM, G733ZW, G733ZS, G733CW, G713RX, G713QY, G533ZW, G533ZS, G513RX, G513RS, G513PV, FA617NT, G513QY, G513RW, G533ZX, G713RS, G713RW, G733ZX, GX650RW, GX650RX, GX703HS, GC31R, GC31S, G732LXS, GZ700GX, G703GXR, G703GI, G513QY, W730G5T |
| Design | |
|---|---|
| Cable length | 1.2 m |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 640 g |
| Width | 180 mm |
| Depth | 82 mm |
| Height | 25.4 mm |
| Cable length | 1.2 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
ASUS ROG 280W DC power adapter/inverte...
£104.40
£87.00
|
HP 609945-001 power adapter/inverter I...
£149.94
£124.95
|
Bestseller
HP 693707-001 power adapter/inverter I...
£115.20
£96.00
|
New
Zebra 105950-076 power adapter/inverte...
£147.34
£122.78
|
Popular
HP 397803-001 power adapter/inverter I...
£149.94
£124.95
|
Hot Product
HP 437796-001 power adapter/inverter I...
£122.40
£102.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90XB08MN-MPW060
|
609945-001
|
693707-001
|
105950-076
|
397803-001
|
437796-001
|
| Manufacturer |
ASUS
|
HP
|
HP
|
Zebra
|
HP
|
HP
|
| Power supply type |
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
| Purpose |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Label Printer
|
Notebook
|
N/A
|