connektgear 3m 12 Way Surge Protected Vertical Rack Mount Power Extension Block - UK Plug to 12 x UK Sockets - Black
£64.64
£53.87
UK Plug/12 Gang UK Socket, 3m, 250V, 13A, black
| SKU | 27-12030S/UK/RM |
|---|---|
| EAN | 5035624024540 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Rack mountable PDU’s are designed for cabinets featuring a large number of devices that require power outlets.
Features surge protection to protect your valuable equipment from damaging power surges & spikes
- Run up to 12 electronic devices on to one reliable power block
- Rocker style power on/off switch
- Features LED Indication
- Designed to fit standard 19” data cabinets
- Comes complete with cage nuts and screws
- 3 Pin UK plug fused at 13 amps
- Plug conforms to BS1363/A
- Mains distribution block conforms to BS5733
- Cable conforms to European Standard
- Manufactured under an ISO9001: 2000 quality system
Features surge protection to protect your valuable equipment from damaging power surges & spikes
- Run up to 12 electronic devices on to one reliable power block
- Rocker style power on/off switch
- Features LED Indication
- Designed to fit standard 19” data cabinets
- Comes complete with cage nuts and screws
- 3 Pin UK plug fused at 13 amps
- Plug conforms to BS1363/A
- Mains distribution block conforms to BS5733
- Cable conforms to European Standard
- Manufactured under an ISO9001: 2000 quality system
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Power | |
| Nominal input voltage | 250 V |
| Maximum current | 13 A |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 3m 12 Way Surge Protected...
£64.64
£53.87
|
Bestseller
Lindy 1U 6 Way UK Sockets, Horizontal...
£58.13
£48.44
|
Hot Product
Lindy 6 Way UK Mains Sockets, Vertical...
£63.14
£52.62
|
New
Lindy 8 Way UK Mains Sockets, Vertical...
£68.14
£56.78
|
Recommended
Lindy 1U 10 Way IEC Sockets, Horizonta...
£58.28
£48.57
|
Popular
Lindy 1U 12 Way IEC Sockets, Horizonta...
£58.64
£48.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-12030S/UK/RM
|
73561
|
29980
|
29981
|
29991
|
29992
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
| AC outlets quantity |
12
|
6
|
6
|
8
|
10
|
12
|