Datalogic Magellan 9550i Built-in bar code reader 1D/2D Black, Grey
£898.07
£748.39
Adaptive Scale, Med Platter/Flip-up Produce Rail/Shelf Mount (Power Accessories and Cable Sold Separately)
| SKU | 957022201-00050 |
|---|---|
| Manufacturer | Datalogic |
| Availability | In Stock |
The Magellan 9550i is an in-counter bi-optic scanner designed for high performance and low power consumption targeted at price sensitive markets. It's focused on saving the customer money while maintaining high levels of 1D and 2D performance. The Magellan 9550i can come equipped with an in-bonnet color camera to enable basic AI functionality like Produce Recognition when paired with a PC running AI software. It is a simple drop-in replacement for any of our existing bi-optic scanners. The 9550i is designed to operate at lower power than the competition while maintaining high levels of performance for both 1D and 2D codes. This means a lower TCO for the 9550i while throughput remains high.
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Built-in bar code reader |
| Linear (1D) barcodes supported | GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Omnidirectional, JAN |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code |
| Scanner type | 1D/2D |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 86080 lx |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | RS-232 |
| Performance | |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 86080 lx |
| Design | |
|---|---|
| Type | Built-in bar code reader |
| Product colour | Black, Grey |
| Power | |
| Power source type | AC |
| Power consumption (typical) | 2.6 W |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter output voltage | 100 - 240 V |
| Technical details | |
| Type | Built-in bar code reader |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 86080 lx |
You may also be interested in
| Product |
Datalogic Magellan 9550i Built-in bar...
£898.07
£748.39
|
Hot Product
Zebra RFD8500 Handheld bar code reader...
£1,054.94
£879.12
|
Bestseller
Zebra DS3678-HP Handheld bar code read...
£841.12
£700.93
|
Popular
Zebra DS3678-HD Handheld bar code read...
£871.82
£726.52
|
Recommended
Datalogic PowerScan PM9100 Handheld ba...
£839.29
£699.41
|
Zebra LI3678-ER Handheld bar code read...
£939.95
£783.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
957022201-00050
|
RFD8500-1000100-EU
|
DS3678-HP3U42A0SFW
|
DS3678-HD3U4210SFW
|
PM9100-D433RBK20
|
LI3678-ER3U4210S1W
|
| Manufacturer |
Datalogic
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Datalogic
|
Zebra
|
| Product colour |
N/A
|
Grey
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Scanner type |
1D/2D
|
1D/2D
|
1D/2D
|
1D/2D
|
1D
|
1D
|
| Sensor type |
N/A
|
N/A
|
Laser
|
Laser
|
LED
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
N/A
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
N/A
|
Wired & Wireless
|
| Power source type |
AC
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
USB
|
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Not supported
|
N/A
|
| Type |
Built-in bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
| Ethernet LAN |
N/A
|
N/A
|
Y
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
| Standard interfaces |
RS-232
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|