Duracell BUN0043A household battery AAA Nickel-Metal Hydride (NiMH)
£29.32
£24.43
NiMH, 800mAh, AAA, 8pcs
| SKU | BUN0043A |
|---|---|
| EAN | 5050914871024 |
| Manufacturer | Duracell |
| Availability | In Stock |
Duracell Pre-Charged rechargeables are the latest in battery technology offering the best of both worlds. Ready to use from the pack and rechargeable thousands of times.
Duracell Pre-Charged batteries have a very low self-discharge, meaning they retain 95% of their charge in the pack for up to 12 months.
Duracell Pre-Charged batteries can be charged 1000's of times. Which is great for the environment and your pocket and are compatible with all Duracell Battery Chargers.
Duracell Pre-Charged batteries have a very low self-discharge, meaning they retain 95% of their charge in the pack for up to 12 months.
Duracell Pre-Charged batteries can be charged 1000's of times. Which is great for the environment and your pocket and are compatible with all Duracell Battery Chargers.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AAA |
| Battery capacity | 800 mAh |
| Product colour | Black, Orange |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Features | |
|---|---|
| Battery capacity | 800 mAh |
| Product colour | Black, Orange |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Other features | |
| Number of products included | 8 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Duracell BUN0043A household battery AA...
£29.32
£24.43
|
Bestseller
Energizer Industrial Single-use batter...
£26.88
£22.40
|
Duracell BUN0044A household battery Re...
£29.32
£24.43
|
Hot Product
Varta -56703B
£34.32
£28.60
|
New
Panasonic eneloop pro Rechargeable bat...
£31.92
£26.60
|
Recommended
Duracell BUN0034A household battery Si...
£27.59
£22.99
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BUN0043A
|
636107
|
BUN0044A
|
56703101404
|
BK-3HCDE/4BE
|
BUN0034A
|
| Manufacturer |
Duracell
|
Energizer
|
Duracell
|
Varta
|
Panasonic
|
Duracell
|
| Battery technology |
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Alkaline
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
N/A
|
Alkaline
|
| Battery type |
N/A
|
Single-use battery
|
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
Single-use battery
|
| Battery size(s) |
AAA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|