Duracell BUN0054A household battery Rechargeable battery 9V Nickel-Metal Hydride (NiMH)
£31.46
£26.22
NiMH, 170 mAh, 9V, 3 Pack
| SKU | BUN0054A |
|---|---|
| EAN | 5055190142400 |
| Manufacturer | Duracell |
| Availability | In Stock |
High performance 9V 170 mAh batteries.
Please note this battery is not suitable for smoke alarms due to the quick discharge properties of rechargeable batteries.Can be recharged upto 1000 times. Great for the environment and your pocket.
Please note this battery is not suitable for smoke alarms due to the quick discharge properties of rechargeable batteries.Can be recharged upto 1000 times. Great for the environment and your pocket.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | 9V |
| Battery type | Rechargeable battery |
| Battery voltage | 9 V |
| Number of batteries included | 3 pc(s) |
| Battery capacity | 170 mAh |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 102 g |
| Features | |
|---|---|
| Battery voltage | 9 V |
| Number of batteries included | 3 pc(s) |
| Battery capacity | 170 mAh |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Other features | |
| Battery type | Rechargeable battery |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Duracell BUN0054A household battery Re...
£31.46
£26.22
|
Bestseller
Energizer Industrial Single-use batter...
£26.88
£22.40
|
Duracell BUN0044A household battery Re...
£29.32
£24.43
|
Recommended
Duracell BUN0044B household battery Re...
£53.93
£44.94
|
Hot Product
Varta -56703B
£34.32
£28.60
|
New
Panasonic eneloop pro Rechargeable bat...
£31.92
£26.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BUN0054A
|
636107
|
BUN0044A
|
BUN0044B
|
56703101404
|
BK-3HCDE/4BE
|
| Manufacturer |
Duracell
|
Energizer
|
Duracell
|
Duracell
|
Varta
|
Panasonic
|
| Battery technology |
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Alkaline
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
N/A
|
| Battery type |
Rechargeable battery
|
Single-use battery
|
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
| Battery size(s) |
9V
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|