Duracell BUN0062A household battery Rechargeable battery AAA Nickel-Metal Hydride (NiMH)
£25.40
£21.17
NiMH 750 mAh, AAA, 8 batteries, Multi-Purpose, 120 g
| SKU | BUN0062A |
|---|---|
| EAN | 5050914871161 |
| Manufacturer | Duracell |
| Availability | In Stock |
Duracell AAA 750mAH rechargeable batteries. Not only will you get hundreds of uses out of each Rechargeable battery, but they stay charged longer so you can recharge less*. These high power 750mAH AAA NiMH batteries are ideally suited for high-drain or frequently used devices such as pc mice, remote controls etc.
Recharge hundreds of times and save hundreds of pounds.
Duracell's DURALOCK technology means these batteries are guaranteed to stay powered for up to 5 years* when not being used. This huge leap forward in battery technology has been made possible by improvements in the purity of ingredients and upgrades to the construction of the battery cell meaning less power is lost when in storage.
Recharge hundreds of times and save hundreds of pounds.
Duracell's DURALOCK technology means these batteries are guaranteed to stay powered for up to 5 years* when not being used. This huge leap forward in battery technology has been made possible by improvements in the purity of ingredients and upgrades to the construction of the battery cell meaning less power is lost when in storage.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AAA |
| Battery type | Rechargeable battery |
| Number of batteries included | 8 pc(s) |
| Battery capacity | 750 mAh |
| Product colour | Gold, Green |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Features | |
| Number of batteries included | 8 pc(s) |
| Battery capacity | 750 mAh |
| Product colour | Gold, Green |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 120 g |
| Technical details | |
| Shape | Cylinder |
| Other features | |
| Shape | Cylinder |
| Battery type | Rechargeable battery |
You may also be interested in
| Product |
New
Duracell BUN0062A household battery Re...
£25.40
£21.17
|
Bestseller
Energizer Industrial Single-use batter...
£26.88
£22.40
|
Duracell BUN0044A household battery Re...
£29.32
£24.43
|
Recommended
Ansmann 5015538 household battery Sing...
£21.60
£18.00
|
Hot Product
Duracell Rechargeable D Size 2 Pack Re...
£20.58
£17.15
|
Popular
Duracell Rechargeable C Size 2 Pack Re...
£20.58
£17.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BUN0062A
|
636107
|
BUN0044A
|
5015538
|
HR20
|
HR14
|
| Manufacturer |
Duracell
|
Energizer
|
Duracell
|
Ansmann
|
Duracell
|
Duracell
|
| Battery technology |
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Alkaline
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Alkaline
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
| Battery type |
Rechargeable battery
|
Single-use battery
|
Rechargeable battery
|
Single-use battery
|
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
| Battery size(s) |
AAA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|