Energizer 7638900248340 household battery Single-use battery CR2016 Lithium
£7.56
£6.30
CR2016 Lithium Button Cell, 2 Pack
| Battery technology | Lithium |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| Battery size(s) | CR2016 |
| SKU | 7638900248340 |
| Manufacturer | Energizer |
| Availability | In Stock |
Energizer® has been a worldwide leader in small electronics batteries for decades. So you can rely on the precision engineering of the batteries to power all your small electronic devices, from glucose monitors to the latest games and toys. Energizer Electronics Batteries are perfect for: - books - games - personal organisers - electronic games and toys - computers - personal care - calculators - keyless entry - garage openers - digital thermometers - blood pressure monitors - home health
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | CR2016 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Battery capacity | 100 mAh |
| Product colour | Silver |
| Battery technology | Lithium |
| Features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Battery capacity | 100 mAh |
| Product colour | Silver |
| Battery technology | Lithium |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 1.6 mm |
| Diameter | 2 cm |
| Weight | 1.9 g |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Other features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
New
Energizer 7638900248340 household batt...
£7.56
£6.30
|
Hot Product
Varta 2x CR2430 Single-use battery Lit...
£7.56
£6.30
|
Duracell 1.4 V, zinc-air, 6 pack Singl...
£7.56
£6.30
|
Popular
Duracell DA312 household battery Singl...
£7.26
£6.05
|
Bestseller
Duracell MX2500 household battery Sing...
£8.59
£7.16
|
Recommended
Duracell DA10 household battery Single...
£6.98
£5.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7638900248340
|
06430101402
|
DA675
|
DA312
|
MX2500
|
DA10
|
| Manufacturer |
Energizer
|
Varta
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
| Battery technology |
Lithium
|
Lithium
|
Zinc-Air
|
Zinc-Air
|
Alkaline
|
Zinc-Air
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery size(s) |
CR2016
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|