HP 90W Smart AC Adapter
£109.80
£91.50
HP 90W Smart AC Adapter
| SKU | G6H43AA#ABA |
|---|---|
| EAN | 5715063436813 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
Operate with confidence
With optimal performance using smart-pin technology and reduce the risk of power surges, while drawing only minimal power as needed.
Connection versatility
With a specially designed dongle allowing for simple conversion from the new standard 4.5mm connector to HP predecessor notebooks with 7.4mm connectors.
Tight access made convenient
The new right-angled (90°) 4.5mm connector allows for connecting in limited spaces and reduces cord bending providing better cable management and longevity.
Provide optimal power and help offset power fluctuations to your HP notebook with a HP 90W Smart AC Adapter. Now available with a new right-angled (90°) connector that reduces cable stress and an optional 4.5mm to 7.4mm conversion dongle. As a replacement or back-up adapter, be prepared with the right connection.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| HP segment | Home |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CCC, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 370 g |
| Width | 127 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 29 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 156 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 77 mm |
| Package weight | 700 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CCC, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
HP 90W Smart AC Adapter
£109.80
£91.50
|
Recommended
Lenovo FRU92P1211 power adapter/invert...
£67.86
£56.55
|
Hot Product
Zebra P1031365-041 power adapter/inver...
£69.97
£58.31
|
Bestseller
Zebra P1031365-042 power adapter/inver...
£69.97
£58.31
|
Lenovo 65W AC Adapter (Japan) power ad...
£67.86
£56.55
|
Popular
DELL J211H power adapter/inverter Indo...
£63.96
£53.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
G6H43AA#ABA
|
FRU92P1211
|
P1031365-041
|
P1031365-042
|
40Y7699
|
J211H
|
| Manufacturer |
HP
|
Lenovo
|
Zebra
|
Zebra
|
Lenovo
|
DELL
|
| Power supply type |
N/A
|
indoor
|
indoor
|
auto
|
indoor
|
indoor
|
| Purpose |
N/A
|
Notebook
|
POS printer
|
POS printer
|
Notebook
|
Notebook
|