Vision TC-PSTRP4UK power extension 1.8 m 4 AC outlet(s) Indoor White
£48.47
£40.39
1.8m, 4xType G, Polycarbonate, White
| SKU | TC-PSTRP4UK |
|---|---|
| EAN | 1194553300003 |
| Manufacturer | Vision |
| Availability | In Stock |
Power Strip 4-Socket UK
Four UK sockets
Overload protection
Housing made of flame retardant polycarbonate
1.8 m power cable with 0.7656 mm standard copper wire
50 micron nickel-plated phosphor bronze connecting strips
Internal wiring 1 mm2 copper wire
AC 230 V
White
Four UK sockets
Overload protection
Housing made of flame retardant polycarbonate
1.8 m power cable with 0.7656 mm standard copper wire
50 micron nickel-plated phosphor bronze connecting strips
Internal wiring 1 mm2 copper wire
AC 230 V
White
| Features | |
|---|---|
| Placement supported | Indoor |
| Power plug type | Type G |
| On/off switch | Yes |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Product colour | White |
| Cable length | 1.8 m |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| Protection features | Overload protection |
| Conductor material | Copper |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 230 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 275 mm |
| Depth | 66 mm |
| Height | 31 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, Electromagnetic Compatibility (EMC), Low Voltage Directive (LVD), RoHS, WEEE |
You may also be interested in
| Product |
Vision TC-PSTRP4UK power extension 1.8...
£48.47
£40.39
|
ONLINE USV-Systeme 19" USV-Steckd...
£55.49
£46.24
|
Bestseller
DELL PA-9E power extension 1 AC outlet...
£63.96
£53.30
|
Popular
Lenovo 42T5283 power extension 1 AC ou...
£68.64
£57.20
|
Hot Product
Brennenstuhl 1159490936 power extensio...
£60.84
£50.70
|
Recommended
Brennenstuhl 1159490966 power extensio...
£45.24
£37.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TC-PSTRP4UK
|
KG10A8SCH-RACK
|
PA-9E
|
42T5283
|
1159490936
|
1159490966
|
| Manufacturer |
Vision
|
ONLINE USV-Systeme
|
DELL
|
Lenovo
|
Brennenstuhl
|
Brennenstuhl
|
| AC outlets quantity |
4
|
N/A
|
1
|
1
|
8
|
6
|