Lanview RAS203BL rack accessory Shelf
£25.42
£21.18
by Logon 1U 19" D=300mm RACK MOUNT SHELF BLACK
| SKU | RAS203BL |
|---|---|
| EAN | 5420016849465 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
Model: Logon Professional RAS203BL
Rack mounts with 2 point connections are cabinet shelves adaptable to all 19" cabinets and bearing ventilation slots thereon.
In case of need 2 side brackets with adjustable depth may be added to the back.
Features
19" 2 point connected rack mount shelves for all cabinets
Dimensions(mm): W: 486 x D: 300 x H: 44
Maximum static load(kg): 30
Color: RAL9005
Rack mounts with 2 point connections are cabinet shelves adaptable to all 19" cabinets and bearing ventilation slots thereon.
In case of need 2 side brackets with adjustable depth may be added to the back.
Features
19" 2 point connected rack mount shelves for all cabinets
Dimensions(mm): W: 486 x D: 300 x H: 44
Maximum static load(kg): 30
Color: RAL9005
| Features | |
|---|---|
| Easy mounting | Yes |
| Compatible rack width | 19" |
| Preassembled | Yes |
| Type | Shelf |
| Rack capacity | 1U |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Oval |
| Perforated | Yes |
| Number of attachment points | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1.18 kg |
| Width | 482 mm |
| Weight | 1.17 kg |
| Height | 44 mm |
| Depth | 300 mm |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.18 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Cage nuts included | Yes |
| Technical details | |
| Type | Shelf |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| Dimensions (WxDxH) | 486 x 300 x 44 mm |
| Static load | 30 Kg |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Rack mounting | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 486 x 300 x 44 mm |
| Static load | 30 Kg |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lanview RAS203BL rack accessory Shelf
£25.42
£21.18
|
ATEN 2X-EA07 rack accessory Cable tray
£25.50
£21.25
|
Recommended
Digitus Shelf for fixed installation i...
£28.56
£23.80
|
Popular
StarTech.com 1U Rackmount Brackets for...
£32.21
£26.84
|
StarTech.com 1U 19in Hinged Wall Mount...
£26.09
£21.74
|
Bestseller
Digitus Cable Management Panel with de...
£20.52
£17.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RAS203BL
|
2X-EA07
|
DN-19 TRAY-1-SW
|
SV431RACK
|
WALLMOUNTH1
|
DN-97617
|
| Manufacturer |
Lanview
|
ATEN
|
Digitus
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Digitus
|
| Type |
Shelf
|
Cable tray
|
N/A
|
Mounting bracket
|
N/A
|
N/A
|