CoreParts MS-SSD-1TB-012 internal solid state drive M.2 PCI Express 3D TLC
£354.60
£295.50
1TB M.2 2280 NVME 3D TLC SSD TLC
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 24 month Warranty
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| Memory type | 3D TLC |
| SSD capacity | 1000 GB |
| NVMe | Yes |
| SKU | MS-SSD-1TB-012 |
| EAN | 5706998960658 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
In CoreParts you will find a wide range of alternative SSD’s that match the performance of your original SSD with different sizes, Nand Flash and capacities, for Consumer or industrial use. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1 TB |
| Memory type | 3D TLC |
| Features | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD capacity | 1 TB |
| Memory type | 3D TLC |
| SSD form factor | M.2 |
| Performance | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD capacity | 1 TB |
| Memory type | 3D TLC |
| Design | |
|---|---|
| Component for | PC/Laptop |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 45 mm |
| Weight | 90 g |
| Height | 85 mm |
| Depth | 6 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 100 g |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |