Duracell Camera Battery - replaces Samsung BP70A Battery
Out of stock
SKU
DR9947
£18.42
£15.35
Digital Camera Battery 3.7V 700mAh replaces Samsung BP70A Battery
| Battery capacity | 700 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Purpose | Camera |
| SKU | DR9947 |
| EAN | 5390660141294 |
| Manufacturer | Duracell |
| Availability | Out of Stock |
This high-quality Duracell original camera battery will see you snapping again in no time at all.|The Duracell multi-fit camera battery provides long-lasting lithium-ion power for a range of camera makes and models, allowing hundreds of photos to be taken on a single charge.|Duracell digital camera and camcorder batteries are built to the highest possible standards - something you would expect from such a respected brand.|Each battery has a 2-year limited warranty, protecting you whatever happens.
| Battery | |
|---|---|
| Purpose | Camera |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 700 mAh |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery capacity | 2 Wh |
| Compatible products | Samsung AQ100, DV50, DV100, DV101, DV150, DV151, DV155, ES30, ES65, ES67, ES70, ES71, ES73, ES74, ES75, ES80, ES81, ES90, ES91, ES95, ES96, ES99, MV800, PL20, PL21, PL22, PL80, PL91, PL100, PL101, PL120, PL121, PL171, PL200, SL50, SL600, SL605, SL630, ST60, ST61, ST65, ST66, ST67, ST68, ST70, ST890, ST90, ST100, ST6500, TL105, TL110, TL205, WP1 ... |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 31 mm |
| Depth | 39 mm |
| Height | 6 mm |
| Weight | 14 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 84 mm |
| Package depth | 119 mm |
| Package height | 9 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
2-Power Digital Camera Battery 7.4v 16...
£24.48
£20.40
|
2-Power Digital Camera Battery 3.7v 16...
£25.37
£21.14
|
Duracell Camcorder Battery - replaces...
£27.32
£22.77
|
2-Power Camcorder Battery 6v 2100mAh
£18.71
£15.59
|
2-Power Digital Camera Battery 3.7V 16...
£22.37
£18.64
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DBI9987A
|
DBI9990A
|
DR9689
|
VBH9741A
|
DBI9517A
|
| Manufacturer |
2-Power
|
2-Power
|
Duracell
|
2-Power
|
2-Power
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
| Purpose |
Camera
|
Camera
|
Camera
|
Camera
|
Camera
|