Fortinet 10GE SFP+ transceiver module, short range for all systems with SFP+ and SFP/SFP+ slots
Out of stock
SKU
FN-TRAN-SFP+SR
£90.06
£75.05
10GBase-LR, 802.3ae, SFP+, 10 Gbps, Duplex LC, 600 mW, 300 m
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SKU | FN-TRAN-SFP+SR |
| EAN | 0195875119589 |
| Manufacturer | Fortinet |
| Availability | Out of Stock |
Take the Guesswork Out of Selecting Transceivers
Common connectivity problems in enterprise and data center networks are often traced back to low-quality and incompatible transceiver modules, rather than a fault in the network appliances themselves. Fortinet’s transceivers have been purpose-built and tested to work with Fortinet equipment, ensuring that your network is as stable and robust as possible, and taking the guesswork out of selecting compatible transceivers.
Wide Range for Maximum Flexibility
Supporting various form factors, media types, and throughput, Fortinet transceivers provide connectivity options to meet many different network architectures and deployment scenarios. Whether your network demands high-speed 100 GE inside the data center, or long-range 1 GE to connect data centers in different cities, Fortinet has a transceiver to meet your needs.
Common connectivity problems in enterprise and data center networks are often traced back to low-quality and incompatible transceiver modules, rather than a fault in the network appliances themselves. Fortinet’s transceivers have been purpose-built and tested to work with Fortinet equipment, ensuring that your network is as stable and robust as possible, and taking the guesswork out of selecting compatible transceivers.
Wide Range for Maximum Flexibility
Supporting various form factors, media types, and throughput, Fortinet transceivers provide connectivity options to meet many different network architectures and deployment scenarios. Whether your network demands high-speed 100 GE inside the data center, or long-range 1 GE to connect data centers in different cities, Fortinet has a transceiver to meet your needs.
| Performance | |
|---|---|
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3ae |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Fiber ethernet cabling technology | 10GBASE |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Operational conditions | |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Network | |
|---|---|
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3ae |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
NETGEAR SFP 1G Ethernet Fiber Module f...
£120.92
£100.77
|
DELL 407-BBOO network transceiver modu...
£99.00
£82.50
|
PLANET MGB-L120 network transceiver mo...
£117.00
£97.50
|
HPE B-series 16Gb SFP+ Short Wave Tran...
£130.01
£108.34
|
Popular
HPE Networking X120 1G SFP LC LX Trans...
£125.68
£104.73
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AGM731F
|
407-BBOO
|
MGB-L120
|
QK724A
|
JD119B
|
| Manufacturer |
Netgear
|
DELL
|
Planet
|
HPE
|
HPE
|
| Maximum data transfer rate |
1250 Mbit/s
|
N/A
|
1000 Mbit/s
|
N/A
|
1000 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP
|
SFP
|
SFP
|
SFP+
|
SFP
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|