G.Skill Trident Z Neo F5-6000J3040G32GX2-TZ5N memory module 64 GB 2 x 32 GB DDR5 6000 MHz
£744.14
£620.12
Trident Z5 Neo DDR5-6000 CL30-40-40-96 1.40V 64GB (2x32GB)
| Internal memory type | DDR5 |
|---|---|
| Memory clock speed | 6000 MHz |
| ECC | No |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| SKU | F5-6000J3040G32GX2-TZ5N |
| EAN | 4713294232755 |
| Manufacturer | G.Skill |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Trident Z Neo |
Trident Z5 Neo series DDR5 memory is designed for ultra-high overclocked performance on DDR5-enabled AMD platforms. Featuring AMD EXPO overclocking technology for easy memory overclocking on supported AMD platforms, the Trident Z5 Neo series is the ideal choice for building high-performance systems.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.4 V |
| Design | |
| Cooling type | Heatsink |
| Technical details | |
|---|---|
| Cooling type | Heatsink |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 32 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | PC |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 30 |
| Memory voltage | 1.4 V |
| SPD profile | Yes |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 6000 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 32 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | PC |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 30 |
| Memory voltage | 1.4 V |
| SPD profile | Yes |
| Memory channels | Dual-channel |
| Cooling type | Heatsink |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 6000 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| AMD Extended Profiles for Overclocking (EXPO) | Yes |