Samsung M471A5244CB0-CWE memory module 4 GB 1 x 4 GB DDR4 ECC
£48.55
£40.46
4 GB DDR4 SDRAM, 3200MHz, 1.2V
- Single error correction and detection available
- Supports x8 up to 2 ranks per DIMM
- Application : High-end desktop, High-end laptop, Server
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| SKU | M471A5244CB0-CWE |
| EAN | 5715063646533 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Proven DRAM module solution in the global market
Samsung’s memory modules are designed for a wide range of applications to deliver the best performance with low power requirements.
Samsung’s memory modules are designed for a wide range of applications to deliver the best performance with low power requirements.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Module configuration | 512M x 16 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Module configuration | 512M x 16 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |