AMD EPYC 4584PX processor 4.2 GHz 128 MB L3 Tray
£559.52
£466.27
4.2 GHz, Up to 5.7 GHz, 16 CPU Cores, 128 MB, AM5, TDP 120 W
| Processor socket | Socket AM5 |
|---|---|
| Processor cores | 16 |
| Processor family | AMD EPYC |
| On-board graphics card | No |
| SKU | 100-000001481 |
| EAN | 8592978539436 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | In Stock |
| Product Family | EPYC |
AMD EPYC 4004 processors accommodate entry-level server workloads efficiently and affordably, meeting your all-day, every day processing needs.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD EPYC™ 4004 Series |
| Processor base frequency | 4.2 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor model | 4584PX |
| Processor threads | 32 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.7 GHz |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor series | AMD EPYC™ 4004 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Processor series | AMD EPYC™ 4004 Series |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 28 |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Server |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
AMD EPYC 4584PX processor 4.2 GHz 128...
£559.52
£466.27
|
Hot Product
Intel Xeon W-2265 processor 3.5 GHz 19...
£640.94
£534.12
|
Popular
Intel Xeon W-2245 processor 3.9 GHz 16...
£540.70
£450.58
|
AMD EPYC 7453 processor 2.75 GHz 64 MB...
£466.27
£388.56
|
Recommended
AMD EPYC 7443 processor 2.85 GHz 128 M...
£569.90
£474.92
|
AMD EPYC 7643 processor 2.3 GHz 256 MB...
£766.40
£638.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000001481
|
CD8069504393400
|
CD8069504393801
|
100-000000319
|
100-000000340
|
100-000000326
|
| Manufacturer |
AMD
|
Intel
|
Intel
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
LGA 2066 (Socket R4)
|
LGA 2066 (Socket R4)
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
| Processor family |
AMD EPYC
|
Intel Xeon W
|
Intel Xeon W
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor cores |
16
|
12
|
8
|
28
|
24
|
48
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cooler included |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Package type |
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|