AMD EPYC 73F3 processor 3.5 GHz 256 MB L3
£1,026.42
£855.35
16 cores, 32 threads, 3.5 GHz base frequency, 4.0 GHz boost frequency, 256MB L3 cache, 240W TDP
| Processor socket | Socket SP3 |
|---|---|
| Processor cores | 16 |
| Processor family | AMD EPYC |
| SKU | 100-000000321 |
| EAN | 8592978310509 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | In Stock |
| Product Family | EPYC |
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 3.5 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 240 W |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor model | 73F3 |
| Processor threads | 32 |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 240 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 240 W |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 240 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
AMD EPYC 73F3 processor 3.5 GHz 256 MB...
£1,026.42
£855.35
|
Hot Product
Intel Xeon 6244 processor 3.6 GHz 24.7...
£1,042.74
£868.95
|
Popular
Intel Xeon W-3245 processor 3.2 GHz 22...
£964.10
£803.42
|
Bestseller
Intel Xeon 6234 processor 3.3 GHz 24.7...
£941.48
£784.57
|
AMD EPYC 7H12 processor 3.3 GHz 256 MB...
£1,129.06
£940.88
|
New
HPE Intel Xeon-Silver 4210R (2.4GHz/10...
£433.44
£361.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000321
|
CD8069504194202
|
CD8069504152900
|
CD8069504283304
|
100-000000055
|
P23549-B21
|
| Manufacturer |
AMD
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
AMD
|
HPE
|
| Processor socket |
Socket SP3
|
LGA 3647 (Socket P)
|
LGA 3647 (Socket P)
|
LGA 3647 (Socket P)
|
Socket SP3
|
LGA 3647 (Socket P)
|
| Processor family |
AMD EPYC
|
Intel Xeon Gold
|
Intel Xeon W
|
Intel Xeon Gold
|
AMD EPYC
|
Intel Xeon Silver
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
up to 22nm
|
| Processor cores |
16
|
8
|
16
|
8
|
64
|
10
|
| On-board graphics card |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Package type |
N/A
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|