AMD EPYC 9254 processor 2.9 GHz 128 MB L3
£1,052.92
£877.43
2.9 GHz, 24 CPU Core, L3 128 MB, SP5, TDP 200W
| Processor socket | Socket SP5 |
|---|---|
| Processor cores | 24 |
| Processor family | AMD EPYC |
| On-board graphics card | No |
| SKU | 100-000000480 |
| EAN | 8592978426194 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | In Stock |
| Product Family | EPYC |
Powering Modern Data Centers
Realize exceptional time-to-results and energy efficiency for your business-critical applications with AMD.
AMD Infinity Guard
Help minimize potential attack surfaces as software is booted, executed, and processes your critical data
AMD Infinity Architecture
Experience unified intelligence.
Realize exceptional time-to-results and energy efficiency for your business-critical applications with AMD.
AMD Infinity Guard
Help minimize potential attack surfaces as software is booted, executed, and processes your critical data
AMD Infinity Architecture
Experience unified intelligence.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD EPYC 9004 Series |
| Processor base frequency | 2.9 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor model | 9254 |
| Processor threads | 48 |
| Processor boost frequency | 4.15 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 24 |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 4800 MHz |
| Memory channels | Dodeca-channel |
| Memory bandwidth (max) | 460.8 GB/s |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Server |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
AMD EPYC 9254 processor 2.9 GHz 128 MB...
£1,052.92
£877.43
|
Recommended
Intel Xeon 6244 processor 3.6 GHz 24.7...
£1,042.74
£868.95
|
Popular
Intel Xeon W-3245 processor 3.2 GHz 22...
£964.10
£803.42
|
Hot Product
Intel Xeon 6234 processor 3.3 GHz 24.7...
£941.48
£784.57
|
AMD EPYC 7H12 processor 3.3 GHz 256 MB...
£1,127.83
£939.86
|
New
HPE Intel Xeon-Silver 4210R (2.4GHz/10...
£433.44
£361.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000480
|
CD8069504194202
|
CD8069504152900
|
CD8069504283304
|
100-000000055
|
P23549-B21
|
| Manufacturer |
AMD
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
AMD
|
HPE
|
| Processor socket |
Socket SP5
|
LGA 3647 (Socket P)
|
LGA 3647 (Socket P)
|
LGA 3647 (Socket P)
|
Socket SP3
|
LGA 3647 (Socket P)
|
| Processor family |
AMD EPYC
|
Intel Xeon Gold
|
Intel Xeon W
|
Intel Xeon Gold
|
AMD EPYC
|
Intel Xeon Silver
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
up to 22nm
|
| Processor cores |
24
|
8
|
16
|
8
|
64
|
10
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Package type |
N/A
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|