Antec Skeleton 360 WHITE Processor All-in-one liquid cooler 12 cm 1 pc(s)
£91.15
£75.96
Skeleton 360 WHITE, All-in-One Liquid Cooler
| SKU | 0-761345-40067-1 |
|---|---|
| EAN | 0761345400671 |
| Manufacturer | Antec |
| Availability | In Stock |
Skeleton-Frame
Pump Head Design
The skeleton-frame pump head provides outstanding cooling performance while delivering dazzling lighting effects from multiple angles, adding chic style to your build.
Massive Copper Base Plate
Provides highly efficient cooling at all loads.
Elastic and Durable High-Density Tubing
Durable tubing protection against external damage.
PWM ARGB Fan
Comes with powerful 120mm ARGB PWM radiator fans, providing practical functionality and strong cooling performance.
CPU Socket Compatibility
Intel compatibility : LGA115X/1200/1700/1851/20XX
AMD compatibility : AM3 / AM4 / AM5
Pump Head Design
The skeleton-frame pump head provides outstanding cooling performance while delivering dazzling lighting effects from multiple angles, adding chic style to your build.
Massive Copper Base Plate
Provides highly efficient cooling at all loads.
Elastic and Durable High-Density Tubing
Durable tubing protection against external damage.
PWM ARGB Fan
Comes with powerful 120mm ARGB PWM radiator fans, providing practical functionality and strong cooling performance.
CPU Socket Compatibility
Intel compatibility : LGA115X/1200/1700/1851/20XX
AMD compatibility : AM3 / AM4 / AM5
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 800 RPM |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1700, LGA 1200 (Socket H5), LGA 1851, LGA 2011 (Socket R), Socket AM3, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 72.29 cfm |
| Maximum air pressure | 3.28 mmH2O |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pump connector | 4-pin |
| Pump noise level | 30 dB |
| Pump's mean time to failure (MTTF) | 40000 h |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination colour | Amber, Blue, Red, Green |
| Product colour | White |
| Illumination LED | Yes |
| Radiator material | Aluminum |
| Technical details | |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1700, LGA 1200 (Socket H5), LGA 1851, LGA 2011 (Socket R), Socket AM3, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 72.29 cfm |
| Maximum air pressure | 3.28 mmH2O |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Pump connector | 4-pin |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 2.01 kg |
| Height | 66 mm |
| Weight | 1.42 kg |
| Radiator width | 39.7 cm |
| Radiator depth | 12 cm |
| Radiator height | 2.7 cm |
| Pump width | 6.75 cm |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.01 kg |
| Indication | |
| Illumination colour | Amber, Blue, Red, Green |
| Other features | |
| Pump connector | 4-pin |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Antec Skeleton 360 WHITE Processor All...
£91.15
£75.96
|
Popular
Noctua NH-L9i Processor Cooler 9.2 cm...
£97.20
£81.00
|
Hot Product
Noctua NH-U9S computer cooling system...
£90.50
£75.42
|
Bestseller
Noctua NH-D15S computer cooling system...
£132.65
£110.54
|
HPE 508876-001 computer cooling system...
£117.00
£97.50
|
Supermicro SNK-P0064AP4 computer cooli...
£101.44
£84.53
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
0-761345-40067-1
|
NH-L9I
|
NH-U9S
|
NH-D15S
|
508876-001
|
SNK-P0064AP4
|
| Manufacturer |
Antec
|
Noctua
|
Noctua
|
Noctua
|
HPE
|
Supermicro
|
| Type |
All-in-one liquid cooler
|
cooler
|
cooler
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
cooler
|
| Suitable location |
Processor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|