Apple MC2T4ZM/A tablet case 21.1 cm (8.3") Folio Violet
£61.51
£51.26
Smart Folio for iPad mini (A17 Pro), Light Violet
| Product main colour | Violet |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 8.3 " |
| SKU | MC2T4ZM/A |
| EAN | 0195949912818 |
| Manufacturer | Apple |
| Availability | In Stock |
The Smart Folio for iPad mini is thin and light and offers front and back protection for your device. It automatically wakes your iPad when opened and puts it to sleep when closed. The Smart Folio attaches magnetically, and you can easily fold it into different positions to create a stand for reading, viewing, typing, or making FaceTime calls.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad mini (A17 Pro) iPad mini (6th generation) |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Violet |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad mini (A17 Pro) iPad mini (6th generation) |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Magnetic closure |
| Product main colour | Violet |
| Built-in keyboard | No |
| Auto wake/sleep function | Yes |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Closure type | Magnetic closure |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Apple MC2T4ZM/A tablet case 21.1 cm (8...
£61.51
£51.26
|
Popular
Targus Click-In 27.9 cm (11") Fol...
£49.46
£41.22
|
New
Targus Click-in 26.4 cm (10.4") F...
£53.04
£44.20
|
Recommended
Lenovo 4X41A08251 tablet case 30.5 cm...
£44.57
£37.14
|
Bestseller
OtterBox Defender Series for Apple iPa...
£61.08
£50.90
|
Hot Product
OtterBox iPad Pro Defender Series Pro...
£58.43
£48.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC2T4ZM/A
|
THZ876GL
|
THZ887GL
|
4X41A08251
|
77-82261
|
77-83346
|
| Manufacturer |
Apple
|
Targus
|
Targus
|
Lenovo
|
OtterBox
|
OtterBox
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Samsung
|
Samsung
|
Lenovo
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
N/A
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
PU plastic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Folio case
|
Folio case
|
Flip case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
| Product main colour |
Violet
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|