Belden 10GX Patch Cord UTP LSZH
£10.82
£9.02
1m, Cat6a, RJ45, 10GB/s, 26 AWG, UTP, PE, LSZH, Grey
| SKU | CA24108001M |
|---|---|
| EAN | 8719605044204 |
| Manufacturer | Belden |
| Availability | In Stock |
Horizontal and building cabling. Support current and future Category 6a and 6 applications, such as: 10GBase-T (10 Gigabit Ethernet), 1000Base-T (Gigabit Ethernet), 100 Base-T, 10 Base-T, FDDI, ATM, PoE ++ IEEE 802.3 bt type 3 and type 4 is applicable for max. 10m patch cord applications.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Snagless cable boot | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Twisted pair coupling type | 4x2 |
| AWG wire size | 26 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Cabling technology | 1000Base-T/10GBase-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH), Polyethylene (PE) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 1 m |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector housing material | Polycarbonate (PC) |
| Bend radius (min) | 2.5 cm |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 6.1 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Cabling technology | 1000Base-T/10GBase-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH), Polyethylene (PE) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 1 m |
| Doesn't contain | Halogen |
| Other features | |
| Package type | Polybag |
You may also be interested in
| Product |
Belden 10GX Patch Cord UTP LSZH
£10.82
£9.02
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Recommended
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
Hot Product
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£12.53
£10.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CA24108001M
|
705910
|
605516
|
83412
|
83147
|
83492
|
| Manufacturer |
Belden
|
Equip
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|