Black Box Cat6, 30m networking cable Red S/FTP (S-STP)
£158.68
£132.23
CAT6 Bulk Cable SSTP 250MHz Stranded (PIMF)
- Four individually shielded twisted pairs with foam insulation, aluminum/Mylar® foil tape, and an overall tinned copper braid.
- 250-MHz stranded cable for data center and desktop CAT6 runs.
- Ideal for use in audio and high-speed broadband video transmissions, and data applications up to 1000BASE-T.
- Make your own patch cables.
- Available in multiple colors, terminated patch cables are also available.
| Cable length | 30 m |
|---|---|
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Cable standard | Cat6 |
| SKU | EVNSL0272RD-1000 |
| EAN | 0822088072997 |
| Manufacturer | Black Box |
| Availability | In Stock |
- CAT6 cable features four individually shielded twisted pairs with foam insulation and foil tape and an overall tinned copper braid for superior high-speed transmissions, particularly in noisy environments.
- 250-MHz backbone cable for data center and desktop CAT6 runs.
- Ideal for use in audio and high-speed broadband video transmissions, and data applications up to 1000BASE-T.
- Guaranteed for life!
- 250-MHz backbone cable for data center and desktop CAT6 runs.
- Ideal for use in audio and high-speed broadband video transmissions, and data applications up to 1000BASE-T.
- Guaranteed for life!
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| Frequency | 250 MHz |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 30 m |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Product colour | Red |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 30 m |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Black Box Cat6, 30m networking cable R...
£158.68
£132.23
|
Hot Product
Cisco 10-ft Low Loss Cable networking...
£149.21
£124.34
|
Bestseller
APC Dry contact, Management Options, D...
£135.00
£112.50
|
Microconnect KAB018-305 networking cab...
£214.38
£178.65
|
Recommended
StarTech.com Bulk Cat 5e Ethernet Cabl...
£211.18
£175.98
|
Popular
StarTech.com Bulk Cat 5e Ethernet Cabl...
£209.08
£174.23
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EVNSL0272RD-1000
|
AIR-CAB010LL-N=
|
AP9810
|
KAB018-305
|
WIRC5ECMR
|
WIRC5ECMRGRY
|
| Manufacturer |
Black Box
|
Cisco
|
APC
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Cable length |
15m and more
|
3m to 5m
|
0m to 1m
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| Connector 2 |
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| Cable standard |
Cat6
|
N/A
|
N/A
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
N/A
|
N/A
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|