Black Box EVE633-02M networking cable Red 2 m Cat6 S/FTP (S-STP)
£12.60
£10.50
CAT6 GigaTrue S/FTP Cable LSZH, 2m
- Exceeds ANSI/TIA/EIA-568-B.2-1 Cat6 specifications
- LSZH jacket, moulded boots
- Gigabit Ethernet, 622/155-Mbps ATM, Fast Ethernet
- High quality, dual shielding S/FTP (PiMF)
- Warranty: 1 Year Double DiamondTM Warranty (Standard)
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | EVE633-02M |
| EAN | 0822088124689 |
| Manufacturer | Black Box |
| Availability | In Stock |
Premium performance and immunity to EMI/RFI interference
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 2 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Black Box EVE633-02M networking cable...
£12.60
£10.50
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Bestseller
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Hot Product
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£12.53
£10.44
|
Popular
Microconnect MPK420 networking cable G...
£10.97
£9.14
|
Microconnect STP507G networking cable...
£11.87
£9.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EVE633-02M
|
705910
|
605516
|
83492
|
MPK420
|
STP507G
|
| Manufacturer |
Black Box
|
Equip
|
Equip
|
C2G
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
0m to 1m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
F/UTP (FTP)
|