Black Box EVE637-00M5 networking cable 0.5 m Cat6 S/FTP (S-STP)
£2.40
£2.00
GigaTrue® CAT6 550-MHz Ethernet Patch Cable – LSZH, S/FTP
- GigaTrue® Premium cable constructed to exceed industry standards.
- Cable Tested to 550 MHz, surpassing 250-MHz CAT6 standard.
- Cabling ETL verified to ANSI/TIA-568-C.2.
- 50-micron gold-plated contacts provide superior conductivity.
- Connector designed for an insertion and extraction life of 750 cycles.
- This cable offers superior near-end crosstalk (NEXT) compared to standard CAT6 cable.
- LSZH rated jacketing limits emission of smoke and corrosive gases in the event of a fire.
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | EVE637-00M5 |
| EAN | 0822088124818 |
| Manufacturer | Black Box |
| Availability | In Stock |
Meet and exceed ANSI/TIA/EIA-568-B.2 Category 6 component performance specifications.
Ideal for Gigabit Ethernet, 622/155-Mbps ATM, Fast Ethernet and other high-speed applications.
High-quality foil and braid shield gives excellent immunity to external electromagnetic fields.
Choice of colours.
Ideal for Gigabit Ethernet, 622/155-Mbps ATM, Fast Ethernet and other high-speed applications.
High-quality foil and braid shield gives excellent immunity to external electromagnetic fields.
Choice of colours.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 25 MHz |
| AWG wire size | 26 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 0.5 m |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Outer diameter | 6.3 mm |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 0.5 m |
You may also be interested in
| Product |
Black Box EVE637-00M5 networking cable...
£2.40
£2.00
|
Hot Product
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£2.70
£2.25
|
Bestseller
C2G 0.5m Cat6 Booted Unshielded (UTP)...
£2.36
£1.97
|
C2G 1m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£2.62
£2.18
|
Popular
C2G 1m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£2.59
£2.16
|
Recommended
C2G 2m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£3.35
£2.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EVE637-00M5
|
83408
|
83365
|
83161
|
83141
|
83143
|
| Manufacturer |
Black Box
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
0m to 1m
|
1m to 3m
|
0m to 1m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|