Compulocks 5 Ports USB Charging Dock Station With EU Plug
£186.58
£155.48
5 Ports USB Charging Dock Station
- Available in EU and UK plugs
- - Ideal for tablets and iPads
- - 5 ports USB charging hub - USBUSBC
- - Multi-protection over temperature, voltage, and short-circuit
- - Worldwide compatibility
- - Can accommodate tablets in cases
| SKU | 5PUSBCDKS-EU |
|---|---|
| EAN | 0819472024854 |
| Manufacturer | Compulocks |
| Availability | In Stock |
The USB Charging Dock is an ideal charging solution for all iPads and tablets.
With 5 ports for USB/USBC charging, it protects devices from overheating and short circuits while offering wide compatibility with all sizes and models.
With 5 ports for USB/USBC charging, it protects devices from overheating and short circuits while offering wide compatibility with all sizes and models.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| Fast charging | No |
| USB Type-C ports quantity | 5 |
| Wireless charging | No |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 5 |
| USB Type-A ports quantity | 5 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Gallium nitride (GaN) transistors | Yes |
| Power | |
| Input current | 2.8 A |
| Maximum power | 150 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum output voltage | 20 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 152 mm |
| Depth | 94 mm |
| Height | 31 mm |
| Colour | |
| Product colour | White |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Compulocks 5 Ports USB Charging Dock S...
£186.58
£155.48
|
Bestseller
Zebra FLB3678-C100F3WW mobile device c...
£276.41
£230.34
|
Belkin Rockstar Universal White AC Ind...
£172.80
£144.00
|
Popular
Honeywell CT50-MC mobile device charge...
£169.94
£141.62
|
New
Datalogic WLC4090-WH-433 mobile device...
£240.43
£200.36
|
Hot Product
Datalogic WLC4090-BK-433 mobile device...
£240.41
£200.34
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
5PUSBCDKS-EU
|
FLB3678-C100F3WW
|
B2B139VF
|
CT50-MC
|
WLC4090-WH-433
|
WLC4090-BK-433
|
| Manufacturer |
Compulocks
|
Zebra
|
Belkin
|
Honeywell
|
Datalogic
|
Datalogic
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|
Auto
|
Indoor
|
Indoor
|