Conceptronic ATHERIC02B Wireless HDMI Extender Kit 1080P
£106.20
£88.50
ATHERIC02B Wireless HDMI Extender Kit 1080P
- Wirelessly share HDMI content from laptops, cameras, game consoles, and more to any HDMI display
- Supports both mirror and extended display modes
- Built-in 5GHz wireless for smooth, lag-free 1080P 60Hz streaming
- Wireless range up to 30 meters
- Plug-and-play with no apps, drivers, or Wi-Fi required
- USB powered
- Perfect for travel, presentations, education, and home entertainment
Easily share HDMI content wirelessly from laptops, cameras, game consoles, and more to any HDMI display. The Wireless HDMI Extender Kit 1080P supports both mirror and extended display modes, offering flexible viewing for work, learning, gaming, or entertainment.
With built-in 5GHz wireless technology, it delivers smooth, lag-free 1080p 60Hz streaming at distances of up to 30 meters. Setup is simple with plug-and-play functionality, with no apps, drivers, or Wi-Fi required.
Compact and USB powered, this kit is ideal for travel, presentations, classrooms, and home setups.
With built-in 5GHz wireless technology, it delivers smooth, lag-free 1080p 60Hz streaming at distances of up to 30 meters. Setup is simple with plug-and-play functionality, with no apps, drivers, or Wi-Fi required.
Compact and USB powered, this kit is ideal for travel, presentations, classrooms, and home setups.
| Features | |
|---|---|
| Form factor | Dongle |
| Full HD | Yes |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Product colour | Black |
| Power supply type | USB |
| Plug and Play | Yes |
| Device interface | HDMI/USB |
| Transmission distance | 30 m |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Power | |
| Power supply type | USB |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross length | 80 cm |
| Pallet gross height | 176.2 cm |
| Master (outer) case width | 515 mm |
| Master (outer) case gross weight | 7.44 kg |
| Master (outer) case length | 385 mm |
| Master (outer) case height | 230 mm |
| Customs product code (TARIC) | 8517620000 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 62 mm |
| Depth | 157 mm |
| Height | 15.1 mm |
| Weight | 76.8 g |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 182 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 130 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Conceptronic ATHERIC02B Wireless HDMI...
£106.20
£88.50
|
j5create JVAW62 ScreenCast USB-C® Wire...
£151.20
£126.00
|
Verbatim Share My Screen 1080p USB-C W...
£129.60
£108.00
|
j5create ScreenCast 4K Max Wireless Di...
£118.14
£98.45
|
j5create ScreenCast FHD USB-C Wireless...
£106.27
£88.56
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ATHERIC02B
|
JVAW62-N
|
32146
|
JVAW76MAX-N
|
JVAW61-N
|
| Manufacturer |
Conceptronic
|
j5create
|
Verbatim
|
j5create
|
j5create
|
| Full HD |
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Form factor |
Dongle
|
N/A
|
Desktop
|
Dongle
|
Dongle
|