connektgear 3m 6 Way Surge Protected Horizontal Rack Mount Power Extension Block UK Plug to 6 x UK Sockets - Black
£33.26
£27.72
3m 6 Way Surge Protected Horizontal Rack Mount Power Extension Block UK Plug to 6 x UK Sockets - Black
- Connector 1: UK Plug
- Connector 2: 6 Gang UK Socket
- Plug: Fused at 13 amps
- Cable length: 3m
- Voltage rating: 250V
- Current rating: 13A
- Colour: Black
| SKU | 27-6030S/UK/RM |
|---|---|
| EAN | 5035624024526 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our horizontal rack mount power extension blocks are engineered to deliver dependable power distribution for professional server rooms, AV installations, and data centres housing critical IT hardware. This unit efficiently supplies power to up to six UK sockets from a single UK mains plug, which is surge protected to ensure safe use. Built for long-term durability, it features robust metal housing and heavy duty cabling designed to withstand demanding professional environments.
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Rack capacity | 1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Power plug | BS 1363 |
| Features | |
| Package type | Box |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Certification | REACH |
| Surge protection | Yes |
| Colour-coded outlets | No |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Nominal input voltage | 250 V |
| Maximum current | 13 A |
| Surge protection | Yes |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.5 kg |
| Width | 3000 mm |
| Package width | 510 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 73.5 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 510 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 73.5 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear 3m 6 Way Surge Protected H...
£33.26
£27.72
|
New
Lindy 5m 6-Way UK Mains Power Extensio...
£27.53
£22.94
|
Popular
LogiLink PDU8C01 power distribution un...
£28.56
£23.80
|
Recommended
Equip 8-Outlet German Power Distributi...
£26.88
£22.40
|
Intellinet 19" 1U Rackmount 7-Out...
£37.44
£31.20
|
Bestseller
Lanview TUPS032 power distribution uni...
£28.26
£23.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-6030S/UK/RM
|
73074
|
PDU8C01
|
333286
|
715140
|
TUPS032
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Lindy
|
LogiLink
|
Equip
|
Intellinet
|
Lanview
|
| AC outlets quantity |
6
|
N/A
|
8
|
8
|
7
|
N/A
|