connektgear DisplayPort to VGA Active Adapter - Male to Female (DP Source)
£11.27
£9.39
DisplayPort to VGA Active Adapter - Male to Female (DP Source)
- Connector 1: DisplayPort Male
- Connector 2: VGA Female (HD15F)
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 240mm
- Colour: Black
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | 26-0700 |
| EAN | 5035624022973 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our DisplayPort to VGA adapter allows you to experience seamless connectivity between your DisplayPort devices and VGA displays. Designed to convert a DisplayPort (DP) digital signal into a VGA output, this adapter is perfect for connecting desktops, laptops, docking stations, or graphics cards to HDTVs, monitors, and projectors.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.24 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Connector gender | Male/Female |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging composition | |
|---|---|
| Biodegradable package | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 1 g |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 1 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear DisplayPort to VGA Active...
£11.27
£9.39
|
connektgear DisplayPort to HDMI Active...
£9.40
£7.83
|
Hot Product
Lindy DisplayPort 1.2 to DVI Converter
£11.47
£9.56
|
Popular
Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1....
£9.17
£7.64
|
Lindy DVI-D Female to HDMI Male Adapte...
£11.72
£9.77
|
Bestseller
Microconnect DP-DVI-MM-200 video cable...
£13.07
£10.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-0700
|
26-0702
|
41004
|
372503
|
41227
|
DP-DVI-MM-200
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
Lindy
|
Manhattan
|
Lindy
|
Microconnect
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
HDMI
|
DVI-D
|
DVI-D
|
HDMI
|
DVI-D
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
HDMI Type A (Standard)
|
DVI-D
|
DisplayPort
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|