CoreParts MBXAS-AC0001 power adapter/inverter Indoor 24 W Black
£15.12
£12.60
Power Adapter for Asus 24W 12V 2A Plug:Micro-USB (sq) EU Wall, for Asus CHROMEBOOK C201PA
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 36-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
| Purpose | Notebook |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | MBXAS-AC0001 |
| EAN | 5711783207450 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence.
| Features | |
|---|---|
| Adjustable output voltage | No |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 24 W |
| Output voltage | 12 V |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Detachable power connectors | No |
| Power current type | AC-to-DC |
| Housing material | Plastic |
| Compatibility | Chromebook C201PA |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Adjustable output voltage | No |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 24 W |
| Output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 2 A |
| Performance | |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Detachable power connectors | No |
| Power current type | AC-to-DC |
| Connector(s) | Micro-USB Square |
| Compatibility | Chromebook C201PA |
| Certification | CE |
| USB connectivity | Yes |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 100 g |
| Width | 156 mm |
| Depth | 103 mm |
| Height | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 156 mm |
| Package depth | 103 mm |
| Package height | 47 mm |
| Package weight | 208 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Included power plug types | EU |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Plug 1 dimensions | Micro-USB Square |
| Other features | |
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Batteries included | No |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
CoreParts MBXAS-AC0001 power adapter/i...
£15.12
£12.60
|
Bestseller
Datalogic 8-0935 power adapter/inverte...
£21.00
£17.50
|
2-Power AC Adapter 9.5V 24W inc. mains...
£21.17
£17.64
|
2-Power DC Car Adapter 19v 2.1A
£19.58
£16.32
|
Popular
2-Power Car-Air DC Adapter 19V
£21.54
£17.95
|
Hot Product
Lenovo 0B47045 power adapter/inverter...
£22.27
£18.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXAS-AC0001
|
8-0935
|
CAA0710F-UK
|
CCC0720G
|
CAC0716A
|
0B47045
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Datalogic
|
2-Power
|
2-Power
|
2-Power
|
Lenovo
|
| Power supply type |
indoor
|
indoor
|
indoor
|
auto
|
auto
|
indoor
|
| Purpose |
Notebook
|
Scanner
|
N/A
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|