CoreParts MBXAS-GAM004 power adapter/inverter Indoor 180 W Black
£53.04
£44.20
Gaming Adapter for Asus 180W 19V 9.5A Plug:5.5*2.5 Including Power Cord (C13) for Asus G750JW G750JX G750JZ G750JW -DB71 G750JW -BBI7N05
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 12-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
| Purpose | Notebook |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | MBXAS-GAM004 |
| EAN | 5704174183730 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. Every adapter comes with a 12-month full warranty and a satisfaction guarantee, including the right to exchange within the warranty period.When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence
| Features | |
|---|---|
| Adjustable output voltage | No |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 180 W |
| Output voltage | 19 V |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Detachable power connectors | Yes |
| Power current type | AC-to-DC |
| Housing material | Plastic |
| Compatibility | G750JW, G750JX, G750JZ, G750JW -DB71, G750JW -BBI7N05 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Adjustable output voltage | No |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 180 W |
| Output voltage | 19 V |
| AC adapter output current | 9.5 A |
| Performance | |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Detachable power connectors | Yes |
| Power current type | AC-to-DC |
| Connector(s) | 5.5*2.5 |
| Compatibility | G750JW, G750JX, G750JZ, G750JW -DB71, G750JW -BBI7N05 |
| Certification | CE |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 200 g |
| Width | 222 mm |
| Depth | 152 mm |
| Height | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 222 mm |
| Package depth | 152 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 750 g |
| Cables included | AC |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Included power plug types | EU |
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Power consumption (standby) | 0.21 W |
| Plug 1 dimensions | 5.5x2.5 mm |
| Other features | |
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Batteries included | No |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBXAS-GAM004 power adapter/i...
£53.04
£44.20
|
Hot Product
Brother LN9711001 power adapter/invert...
£48.36
£40.30
|
New
Brother LW5095001 power adapter/invert...
£48.36
£40.30
|
Bestseller
ASUS 04G266010610 power adapter/invert...
£46.80
£39.00
|
Popular
HP CB057-60070 power adapter/inverter...
£49.54
£41.28
|
Recommended
Lenovo FRU92P1211 power adapter/invert...
£67.86
£56.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXAS-GAM004
|
LN9711001
|
LW5095001
|
04G266010610
|
CB057-60070
|
FRU92P1211
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Brother
|
Brother
|
ASUS
|
HP
|
Lenovo
|
| Power supply type |
indoor
|
N/A
|
N/A
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
| Purpose |
Notebook
|
Label Printer
|
Printer
|
Notebook
|
Printer
|
Notebook
|