CoreParts MBXHSC-BA002 camera/camcorder battery
£28.80
£24.00
Battery for Home Security Camera 18.48Wh Li-ion 3.85V 4800mAh White for Arlo Home Security Camera Ultra, Ultra +, Ultra 4K UHD, VMA5400-10000S, VMS5140
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
| Brand compatibility | Arlo |
|---|---|
| Battery capacity | 4800 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Purpose | Camera |
| SKU | MBXHSC-BA002 |
| EAN | 5704174347767 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
Discover the trusted quality of CoreParts. Engineered to deliver unmatched performance and ensures that your device remains powered and ready for all your demands. Produced with rigorous quality control, each component meets high standards for reliability and longevity. Backed by a 12 Month(s) warranty, CoreParts products offer you confidence in every use, knowing you're investing in sustainability and cost efficiency. Our easy-to-install parts help you avoid costly replacements, empowering you to extend the life of your devices, reduce e-waste, and support a greener future. Choose CoreParts for high-quality, value-driven solutions that stand up to daily use and deliver ongoing reliability.
| Battery | |
|---|---|
| Battery voltage | 3.85 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 39 mm |
| Depth | 30 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 90 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 104 mm |
| Package depth | 82 mm |
| Package height | 113 mm |
| Package weight | 160 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBXHSC-BA002 camera/camcorde...
£28.80
£24.00
|
Recommended
2-Power Digital Camera Battery 7.4v 16...
£24.48
£20.40
|
Hot Product
2-Power Digital Camera Battery 3.7v 16...
£25.37
£21.14
|
Popular
2-Power Camcorder Battery 7.2v 700mAh
£34.84
£29.03
|
Bestseller
Duracell Camcorder Battery - replaces...
£27.32
£22.77
|
2-Power Digital Camera Battery 7.4V 16...
£24.48
£20.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXHSC-BA002
|
DBI9987A
|
DBI9990A
|
VBI9632A
|
DR9689
|
DBI9615A
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
2-Power
|
2-Power
|
2-Power
|
Duracell
|
2-Power
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
| Purpose |
N/A
|
Camera
|
Camera
|
Camera
|
Camera
|
Camera
|