CoreParts MBXNO-AC0003 power adapter/inverter Indoor 36 W Black
£12.96
£10.80
Power Adapter 36W 12V 3A Plug:5.5*2.5 Including EU Power Cord
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 12-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
| Purpose | Universal |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | MBXNO-AC0003 |
| EAN | 5712505921562 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. Every adapter comes with a 12-month full warranty and a satisfaction guarantee, including the right to exchange within the warranty period.When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence
| Features | |
|---|---|
| Adjustable output voltage | No |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 36 W |
| Output voltage | 12 V |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Universal |
| Detachable power connectors | Yes |
| Power current type | AC-to-DC |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Adjustable output voltage | No |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 36 W |
| Output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| Performance | |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Universal |
| Detachable power connectors | Yes |
| Power current type | AC-to-DC |
| Connector(s) | 5.5*2.5 |
| Certification | CE |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 90 g |
| Width | 60 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 80 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 60 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 100 g |
| Cables included | AC |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Included power plug types | EU |
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Plug 1 dimensions | 5.5x2.5 mm |
| Other features | |
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Batteries included | No |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBXNO-AC0003 power adapter/i...
£12.96
£10.80
|
Popular
2-Power Car-Air DC Adapter 19V
£21.54
£17.95
|
Recommended
2-Power AC Adapter 19.5V 40W inc. main...
£12.26
£10.22
|
2-Power Universal 90W AC Adapter (no t...
£23.17
£19.31
|
Hot Product
Mikrotik 18POW power adapter/inverter...
£12.60
£10.50
|
Bestseller
Lindy 70227 power adapter/inverter Ind...
£18.42
£15.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXNO-AC0003
|
CAC0716A
|
CAA0733G
|
CUA0090D
|
18POW
|
70227
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
2-Power
|
2-Power
|
2-Power
|
Mikrotik
|
Lindy
|
| Power supply type |
indoor
|
auto
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
| Purpose |
Universal
|
Notebook
|
Notebook
|
Universal
|
Router
|
PC
|