CoreParts MBXTAB-BA102 tablet spare part/accessory
£35.88
£29.90
Battery for Samsung Tablet 33.88Wh Li-Pol 3.85V 8800mAh Black for Samsung Tablet SM-T540, SM-T545, SM-T547, Tab Active Pro, Tab Active Pro 10.1
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
| Type | Battery |
|---|---|
| SKU | MBXTAB-BA102 |
| EAN | 5704174379409 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
Discover the trusted quality of CoreParts. Engineered to deliver unmatched performance and ensures that your device remains powered and ready for all your demands. Produced with rigorous quality control, each component meets high standards for reliability and longevity. Backed by a 12 Month(s) warranty, CoreParts products offer you confidence in every use, knowing you're investing in sustainability and cost efficiency. Our easy-to-install parts help you avoid costly replacements, empowering you to extend the life of your devices, reduce e-waste, and support a greener future. Choose CoreParts for high-quality, value-driven solutions that stand up to daily use and deliver ongoing reliability.
| Features | |
|---|---|
| Battery voltage | 3.85 V |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 108 mm |
| Weight | 170 g |
| Height | 164.5 mm |
| Depth | 4.8 mm |
| Package width | 163 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 260 mm |
| Package weight | 310 g |
| Package type | Box |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBXTAB-BA102 tablet spare pa...
£35.88
£29.90
|
Recommended
TERRA S116 tablet spare part/accessory...
£39.22
£32.68
|
Bestseller
Zebra ET51/ET56 10in. BATTERY DOOR tab...
£40.81
£34.01
|
Popular
CoreParts MBXAP-BA0011 tablet spare pa...
£32.76
£27.30
|
CoreParts MSPP2698 tablet spare part/a...
£32.76
£27.30
|
New
CoreParts MSPP71383 tablet spare part/...
£40.56
£33.80
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXTAB-BA102
|
S116 KEYBOARD/UK
|
KT-ET5X-10BTDR2-01
|
MBXAP-BA0011
|
MSPP2698
|
MSPP71383
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
TERRA
|
Zebra
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Type |
N/A
|
Keyboard
|
Back cover
|
Battery
|
Battery
|
Display
|