CoreParts MBXUSB-AC0001 mobile device charger Universal White AC Indoor
£35.88
£29.90
USB Power Charger 12W 5V 2.4A Output: Single USB, Input: 100-240V EU Plug, for all mobile phones, tablets & other devices, Apple White Color for iPhone 6, 7, 8, X and iPad Air, iPad Pro, iPad 4,5,6,7,8
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 36 month Warranty
| SKU | MBXUSB-AC0001 |
|---|---|
| EAN | 5704174313083 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
CoreParts offer a range of small USB A and USB-C Chargers that can Charge all your mobile devices from smartphones to tablets, portable speakers, etc. These Chargers are specially designed to be light weight, robust, and efficient.
CoreParts home Chargers are manufactured from engineering plastics that ensure High heat/cold resistance, High durability, less environmental impact, better insulation, and wear resistant.
CoreParts home Chargers are manufactured from engineering plastics that ensure High heat/cold resistance, High durability, less environmental impact, better insulation, and wear resistant.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Maximum power | 12 W |
| Input voltage | 100-240 V |
| AC adapter output current | 2.4 A |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 100 g |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 200 g |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 200 g |
| Colour | |
| Product colour | White |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBXUSB-AC0001 mobile device...
£35.88
£29.90
|
New
DELL 450-16903 mobile device charger B...
£53.04
£44.20
|
Hot Product
DELL 450-18066 mobile device charger L...
£28.80
£24.00
|
Popular
DELL 492-BBIP mobile device charger La...
£48.17
£40.14
|
Recommended
Star Micronics 39569360 mobile device...
£39.71
£33.09
|
Bestseller
Zebra PWR-WUA5V12W0GB mobile device ch...
£29.70
£24.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXUSB-AC0001
|
450-16903
|
450-18066
|
492-BBIP
|
39569360
|
PWR-WUA5V12W0GB
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
Star Micronics
|
Zebra
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Auto
|
Indoor
|