CoreParts MS1TBE3.5USB/3.0 internal hard drive 1 TB 7200 RPM
£99.00
£82.50
1TB USB 3.0 3,5" 7200rpm power adapter included
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 24 month Warranty
| SKU | MS1TBE3.5USB/3.0 |
|---|---|
| EAN | 5712505011836 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
In CoreParts you will find a wide range of alternative Hard Drives that match the performance of your original Hard Drives with different sizes, Nand Flash and capacities, for consumer or industrial use. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 1 TB |
| Features | |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 1 TB |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 160 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 600 g |
| Width | 160 mm |
| Weight | 500 g |
| Package depth | 28 mm |
| Height | 110 mm |
| Depth | 28 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 600 g |
| Package depth | 28 mm |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MS1TBE3.5USB/3.0 internal ha...
£99.00
£82.50
|
Recommended
Origin Storage HDD 500GB 3.5in SATA 72...
£134.23
£111.86
|
Bestseller
Origin Storage HDD 500GB 3.5in non-Hot...
£125.93
£104.94
|
Popular
DELL 146GB 2.5" SAS 15K internal...
£144.00
£120.00
|
DELL 146GB 2.5" SAS 15K internal...
£144.00
£120.00
|
Hot Product
DELL 300GB SAS 15000rpm internal hard...
£140.40
£117.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MS1TBE3.5USB/3.0
|
DELL-500SATA/7-S11
|
DELL-500SATA/7-BWC
|
K532N
|
W330K
|
F617N
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 100 GB
|
≈ 100 GB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
N/A
|
| Interface |
N/A
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|