dbramante1928 re-charge - Car Charger USB-C 30W - BLK
£14.82
£12.35
re-charge - Car Charger USB-C 30W - BLK
- Made with 100% GRS certified recycled and 100% recyclable plastic
- Integrated GaN technology provides a high-power, efficient charge that won’t overheat.
- A Safe and Fast Charge in Your Car
- Optimised for Ultra Book, Tablet, Smartphones and other compatible devices
- Compact design for a seamless fit to your dashboard
Unlike most chargers dbramante1928 car chargers are made with 100% recycled plastic and is 100% recyclable. Safely fast charge your device with this USB-C 30W car charger for smartphones, tablets and some Laptops. Built-in protection ensures that your devices are safe from damage caused by overcurrent and overvoltage.
| Performance | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | Cigar lighter |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Design | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Power | |
| Port 1 output current | 3 A |
| Input current | 3 A |
| Maximum power | 30 W |
| Input voltage | 12 - 24 V |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 3 A |
| Output current (12V) | 2.5 A |
| Output current (15V) | 2 A |
| Output current (20V) | 1.5 A |
| Technical details | |
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | Cigar lighter |
| Sustainability compliance | Yes |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Warranty period | 5 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
dbramante1928 re-charge - Car Charger...
£14.82
£12.35
|
New
2-Power UMC0014A mobile device charger
£15.60
£13.00
|
Bestseller
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
£20.47
£17.06
|
Recommended
StarTech.com Dual-Port USB Car Charger...
£19.62
£16.35
|
Popular
Microconnect USB3.1CA1SETW mobile devi...
£20.71
£17.26
|
Hot Product
Ubiquiti INS-3AF-USB mobile device cha...
£20.83
£17.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CC30MOBL7103
|
UMC0014A
|
USB2PACBK
|
USB2PCARBKS
|
USB3.1CA1SETW
|
INS-3AF-USB
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
2-Power
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Ubiquiti
|
| Charger type |
Auto
|
N/A
|
Indoor
|
Auto
|
Indoor
|
N/A
|