DELL 08VNWV-REF internal hard drive 500 GB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
£21.16
£17.63
500GB, 7200 rpm, 3.5", SATA
| SKU | 08VNWV-REF |
|---|---|
| Manufacturer | DELL |
| Availability | In Stock |
Increase the storage capacity of your system with the 500GB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 7.2K RPM, this drive provides fast disk access. Featuring SATA interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | Serial ATA |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
You may also be interested in
| Product |
Popular
DELL 08VNWV-REF internal hard drive 50...
£21.16
£17.63
|
IBM 43X0808 internal hard drive 300 GB...
£26.88
£22.40
|
Recommended
HPE 450GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch...
£28.22
£23.52
|
HPE MSA2 750GB 7.2K 3.5-inch SATA HDD...
£30.86
£25.72
|
Bestseller
CoreParts MUXMS-00041 internal hard dr...
£26.88
£22.40
|
Hot Product
CoreParts MUXMS-00043 internal hard dr...
£26.88
£22.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
08VNWV-REF
|
43X0808
|
652572-B21-RFB
|
AJ739A-RFB
|
MUXMS-00041
|
MUXMS-00043
|
| Manufacturer |
DELL
|
IBM
|
HPE
|
HPE
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 750 GB
|
under 80 G
|
under 80 G
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Notebook
|
Notebook
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|