DELL 1UV230-150 2.5" 900 GB SAS
£416.69
£347.24
900GB, 15000 rpm, 2.5", SAS
| SKU | 1UV230-150-DELL-REF |
|---|---|
| Manufacturer | DELL |
| Availability | In Stock |
Increase the storage capacity of your system with the 900GB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 15K RPM, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
DELL 1UV230-150 2.5" 900 GB SAS
£416.69
£347.24
|
IBM 42D0753 internal hard drive 500 GB...
£349.20
£291.00
|
Recommended
IBM 500GB 7200 NL SATA 2.5" SFF S...
£345.60
£288.00
|
Bestseller
Seagate Constellation ES.3 4TB interna...
£357.07
£297.56
|
IBM 900GB 2.5" 10k 6Gb SAS intern...
£351.00
£292.50
|
Popular
IBM 900GB SAS 10K internal hard drive...
£336.60
£280.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1UV230-150-DELL-REF
|
42D0753
|
42D0752
|
ST4000NM0033
|
00Y2505
|
81Y9915
|
| Manufacturer |
DELL
|
IBM
|
IBM
|
Seagate
|
IBM
|
IBM
|
| HDD capacity |
≈ 750 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
≈ 750 GB
|
≈ 750 GB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
NAS
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|