DELL V768J internal hard drive 1.8 TB 10000 RPM 2.5" SAS
£347.40
£289.50
1.8TB SAS HDD, 10000 rpm, 2.5"
| SKU | V768J |
|---|---|
| EAN | 5704174465072 |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | In Stock |
Increase the storage capacity of your system with the 1.8 TB Hard Drive from Dell™. Offering a rotational speed of 10,000 RPM, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.8 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.8 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | SAS |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Popular
DELL V768J internal hard drive 1.8 TB...
£347.40
£289.50
|
Recommended
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£329.40
£274.50
|
Bestseller
IBM 1000GB SAS 2.5" internal hard...
£293.40
£244.50
|
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£295.20
£246.00
|
IBM 42D0753 internal hard drive 500 GB...
£349.20
£291.00
|
IBM 00AD077 internal hard drive 1.2 TB...
£315.00
£262.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V768J
|
ACLK
|
81Y9691
|
00Y2430
|
42D0753
|
00AD077
|
| Manufacturer |
DELL
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
| HDD capacity |
≈ 1.5 TB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
≈ 1 TB
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|