DICOTA D32175-RPET backpack Roll top backpack Black Polyester
£101.51
£84.59
Backpack Commuter Rolltop 13-16
- Spacious main compartment for notebook, documents or other personal items
- Robust main zipper, protected when rolled down
- Zippers with loop for easy handling
- Outer side pocket for bottles or umbrellas
- Comfortable shoulder and back padding
- Zipper front compartment for accessories
- Side zipper to main compartment for quick access
| SKU | D32175-RPET |
|---|---|
| EAN | 7640239423268 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | In Stock |
The COMMUTER Rolltop offers plenty of storage space for your laptop and lots of accessories. The roll-top opening allows you to fill the rucksack flexibly, and the robust zip ensures easy opening and closing. A side zip allows access to the main compartment without having to open the main fastener – but your laptop remains protected. Additional security is provided by the combination lock for locking the main/laptop compartment and the concealable reflective strip for greater safety in traffic.
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Roll top backpack |
| Closure type | Zipper |
| Coloration | Monochromatic |
| Notebook compartment | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Material | Polyester |
| Style | Urban |
| Made with recycled materials | Yes |
| Product main colour | Black |
| Locking type | Combination lock |
| Weight & dimensions | |
| Width | 320 mm |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 265 x 30 x 385 mm |
| Height | 450 mm |
| Depth | 130 mm |
| Volume | 26 L |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Material | |
| Material | Polyester |
| Made with recycled materials | Yes |
| Technical details | |
| Made with recycled materials | Yes |
| Product main colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
DICOTA D32175-RPET backpack Roll top b...
£101.51
£84.59
|
Hot Product
Wenger/SwissGear Synergy backpack Casu...
£93.60
£78.00
|
New
Thule EnRoute TEBP4416 - Black backpac...
£139.57
£116.31
|
Bestseller
Lenovo ThinkPad Professional 16-inch G...
£102.44
£85.37
|
Thule Subterra 2 TSLB417 Black backpac...
£148.64
£123.87
|
Recommended
Targus TBB652GL backpack City backpack...
£73.02
£60.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D32175-RPET
|
600635
|
3204849
|
4X41M69794
|
3205027
|
TBB652GL
|
| Manufacturer |
Dicota
|
Wenger/SwissGear
|
Thule
|
Lenovo
|
Thule
|
Targus
|