Dymo 99017/S0722460 DirectLabel-etikettes 50mm x 12mm for Dymo 400 Duo/60mm
£17.52
£14.60
DYMO Authentic LabelWriter Suspension File Labels | 12mm x 50mm | Roll of 220 Easy-Peel Labels | Self-Adhesive | for LabelWriter Label Makers
- Authentic DYMO labels make organising and identifying suspension files easy
- Direct thermal-printing eliminates messy and expensive ink or toner
- Easy-to-peel labels are easy to use for fast, precise labelling
- Packed in rolls so you can quickly print one LW label or hundreds with no waste
- Compatible with DYMO LabelWriter 450 and 550 Series & 4XL/5XL label makers; Labels are made in Belgium
- Paper labels are FSC certified; packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials
Authentic DYMO LabelWriter Labels are an efficient and cost-effective solution to all of your mailing, shipping and organisational needs. Using direct thermal printing technology that prints without ink or toner, you enjoy more labelling and less ink mess. LW labels come in rolls packed with pre-sized labels, making it easy to print one label or hundreds without the hassle of sheets, waste or label jams. LabelWriter labels are designed for DYMO 550/450 Series, 5XL/4XL and LabelWriter Wireless label makers.
Compatible Printers: Dymo Labelwriter 330 Series, Dymo Labelwriter 450 Turbo, Dymo Labelwriter 450 Duo, Dymo Labelwriter 400 Twin Turbo, Dymo Labelwriter 400 Duo, Dymo Labelwriter 400, Dymo Labelwriter Twin Turbo, Dymo Labelwriter 330 Turbo, Dymo Labelwriter 310, Dymo Labelwriter DUO, Dymo Labelwriter Wireless black, Dymo Labelwriter 450, Dymo Labelwriter SE 450, Dymo Labelwriter Wireless white, Dymo Labelwriter 400 Twin, Dymo Labelwriter 330, Dymo Labelwriter 450 Series, Dymo Labelwriter 450 Twin Turbo, Dymo Labelwriter 400 Turbo, Dymo Labelwriter 320
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Adhesive type | Permanent |
| Material | Paper |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | LabelWriter |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 5 cm |
| Label height | 1.2 cm |
| Weight | 59 g |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per roll | 220 pc(s) |
| Labels per pack | 220 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 220 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Country of origin | Belgium |
| Compatible products | LabelWriter |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Paper |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Dymo 99017/S0722460 DirectLabel-etiket...
£17.52
£14.60
|
Dymo 99015/S0722440 DirectLabel-etiket...
£25.96
£21.63
|
Hot Product
Dymo 99014/S0722430 DirectLabel-etiket...
£25.27
£21.06
|
Popular
Dymo 11354/S0722540 DirectLabel-etiket...
£27.38
£22.82
|
Bestseller
Dymo 99012/S0722400 DirectLabel-etiket...
£26.88
£22.40
|
Recommended
Dymo 11356/S0722560 DirectLabel-etiket...
£26.71
£22.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0722460
|
S0722440
|
S0722430
|
S0722540
|
S0722400
|
S0722560
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|