DYMO Rhino 4200 Industrial Label Maker Kit Case | QWERTY Keyboard & Time-Saving Hot Keys | Durable Label Printer for Job Sites and Heavy-Duty Labelling Jobs
£199.80
£166.50
DYMO Rhino 4200 Industrial Label Maker Kit Case | QWERTY Keyboard & Time-Saving Hot Keys | Durable Label Printer for Job Sites and Heavy-Duty Labelling Jobs
- FAST TYPING: Easily enter text with a familiar computer-style keyboard
- TIME-SAVING FEATURES: Uses convenient one-touch “Hot Keys” to access shortcuts for creating and formatting wire/cable wraps, flags, Code 39 and Code 128 bar codes, fixed-length, general, and breaker labels
- CONVENIENT MEMORY RECALL: Quickly access your most commonly used labels, symbols and terms with the “Favourites” key
- CUSTOMISABLE: Avoid repeated steps with the “Custom” key – customise and save settings for individual label formats
- Print 6 mm, 9 mm, 12 mm and 19 mm wide industrial-strength labels in a variety of materials and colours - PLUS print directly on heat-shrink tubes
| Print technology | Thermal transfer |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Colour | No |
| SKU | 1852995 |
| EAN | 3501178529951 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
All-Purpose Labelling Tool. The compact, easy to use, time-saving labelling tool for on-the-go pros With its familiar QWERTY keyboard, one-touch ""Hot Key"" shortcuts and other time-saving features, the DYMO Rhino 4200 gets labelling jobs done fast - and done right. Package contents: Rhino 4200 printer, 12mm white vinyl label cartridge, carry case, rechargeable lithium-ion battery, AC adapter, quick reference guide.
| Printing | |
|---|---|
| Colour | No |
| Printing colours | Black, White |
| Print technology | Thermal transfer |
| Display | |
| Display | LED |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | No |
| USB port | No |
| Performance | |
| Number of label formats | 100 |
| Design | |
| Display | LED |
| Product colour | Black, Yellow |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Built-in display | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Yellow |
| Number of label formats | 100 |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 134 mm |
| Depth | 127 mm |
| Height | 187 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Other features | |
| Number of label formats | 100 |
You may also be interested in
| Product |
DYMO Rhino 4200 Industrial Label Maker...
£199.80
£166.50
|
Popular
DYMO LabelWriter 450 Duo Label Maker |...
£287.28
£239.40
|
DYMO LabelWriter 450 Twin Turbo Label...
£265.86
£221.55
|
Recommended
DYMO LabelManager 420P High Performanc...
£293.40
£244.50
|
Hot Product
Star Micronics TSP743U II label printe...
£265.30
£221.08
|
Bestseller
DYMO RHINO 4200 Industrial Label Maker...
£196.73
£163.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1852995
|
S0838920
|
S0838870
|
S0915480
|
39442511
|
1852992
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
Star Micronics
|
DYMO
|
| Print technology |
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
Direct thermal
|
N/A
|
Direct thermal
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Colour |
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|