eSTUFF ES641040 power bank Black
£19.87
£16.56
INFINITE Power Bank 5.000 mAh
- Charging cable included
| Battery capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| SKU | ES641040 |
| EAN | 5715063151761 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
INFINITE - BECAUSE THE ENVIRONMENT MATTERS
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Responsibly Produced
The shell of the power bank contain 35% post-consumer recycled polycarbonate (rPC) and 65% virgin plastic.
Quality
The power bank is of a high quality and has been tested to withstand daily usage.
Packaging
In a plastic free retail box made from FSC paper printed with soy ink.
Used for: Smartphones and tablets.
Description
A stylish power bank with soft touch surface, the perfect accessory for your power hungry devices.
The power bank is equipped with a USB-C port for charging the battery as well as two USB A ports for charging devices.
Capacity
5.000 mAh 18.5Wh/3.7V
Input
USB-C: 5V/2A
Output
USB-A1: 5V/2A
USB-A2: 5V/2.1
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Responsibly Produced
The shell of the power bank contain 35% post-consumer recycled polycarbonate (rPC) and 65% virgin plastic.
Quality
The power bank is of a high quality and has been tested to withstand daily usage.
Packaging
In a plastic free retail box made from FSC paper printed with soy ink.
Used for: Smartphones and tablets.
Description
A stylish power bank with soft touch surface, the perfect accessory for your power hungry devices.
The power bank is equipped with a USB-C port for charging the battery as well as two USB A ports for charging devices.
Capacity
5.000 mAh 18.5Wh/3.7V
Input
USB-C: 5V/2A
Output
USB-A1: 5V/2A
USB-A2: 5V/2.1
| Design | |
|---|---|
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | USB |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Port 2 output current | 2.1 A |
| Port 1 output current | 2 A |
| Input power | 10 W |
| Output voltage | 5 V |
| Port 1 output power | 10 W |
| Port 2 output power | 12 W |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | USB |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 68 mm |
| Depth | 112 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 209 g |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 255 g |
| Packaging data | |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 255 g |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES641040 power bank Black
£19.87
£16.56
|
Sandberg Saver Powerbank 10000
£17.28
£14.40
|
Popular
Sandberg Saver Powerbank 20000
£24.96
£20.80
|
Recommended
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
£24.96
£20.80
|
Bestseller
Belkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Black
£29.56
£24.63
|
Hot Product
Belkin BOOST↑CHARGE 10000 mAh Rose gold
£29.56
£24.63
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES641040
|
320-34
|
320-42
|
420-58
|
BPB011BTBK
|
BPB011BTRG
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Belkin
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|