eSTUFF ES68200251-BULK tablet case 27.7 cm (10.9") Folio Black
£25.45
£21.21
iPad 11th/10th gen NEW YORK Mirror Pencil Case - Black/Clear
- Built-in pencil slot
- Hard transparent backcover
- Magnetic closure
- Auto wake/sleep function
- Foldable front cover with microfibre lining
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 10.9 " |
| SKU | ES68200251-BULK |
| EAN | 5704174963417 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
This case has a built-in slot to keep the Apple pencil in. The pencil case is ultra slim and consists of a back cover with soft TPU edges and a hard PC back. It has a magnetic front cover with a microfibre lining. It is crafted to give full protection of the tablet and the pencil. The soft TPU edge ensures that the case does not easily break if dropped. The slim, foldable front cover with microfibre lining is magnetic and supports the auto wake/sleep function as well as it offers two stand modes.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | Microfibre |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 10.9 10th Gen 2022 |
| Protection features | Bump resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Sustainability compliance | Yes |
| Product main colour | Black |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Pen loop | Yes |
| Pen included | No |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Country of origin | China |
| Material | Microfibre |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 10.9 10th Gen 2022 |
| Protection features | Bump resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Magnetic closure |
| Product main colour | Black |
| Auto wake/sleep function | Yes |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Closure type | Magnetic closure |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 175 mm |
| Depth | 10 mm |
| Height | 244 mm |
| Weight | 330 g |
| Package weight | 331 g |
| Packaging data | |
| Pen included | No |
| Package weight | 331 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| Pen included | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
eSTUFF ES68200251-BULK tablet case 27....
£25.45
£21.21
|
Bestseller
Mobilis Refuge 17.8 cm (7") Holst...
£20.81
£17.34
|
Popular
eSTUFF AUSTIN Defender Case for iPad M...
£30.83
£25.69
|
Recommended
OtterBox Symmetry Folio Case for iPad...
£27.46
£22.88
|
OtterBox UnlimitED Case for iPad 7th/8...
£37.19
£30.99
|
OtterBox Symmetry Folio Case for iPad...
£37.09
£30.91
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES68200251-BULK
|
031012
|
ES681540-BULK
|
77-62045
|
77-62038
|
77-62047
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Mobilis
|
eSTUFF
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
Microfibre
|
N/A
|
Polycarbonate
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Folio case
|
Holster case
|
Cover case
|
Folio case
|
Cover case
|
Folio case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Blue
|