eSTUFF ES682309-BULK tablet case Cover Green
£26.40
£22.00
iPad Mini 7/6 HANDY Kids Case - Green
- Shockproof
- Drop protection
- Easy access to all ports and buttons
- Does NOT include a front glass
| Product main colour | Green |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| SKU | ES682309-BULK |
| EAN | 5704174815006 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
Shockproof cover designed for kids with a soft outer shell made from non-toxic, flexible EVA foam and and a solid inner shell offering an effective protection. The small hands on the back serves as a kickstand. The built-in handle is a must have for kids as it makes it easy to carry the tablet
The raised sides on both the front and around the camera hole offers better drop protection for the camera and the front glass.
All buttons are protected, but can easily be operated as well as there is easy access to all ports.
The cover does not include a front glass.
The raised sides on both the front and around the camera hole offers better drop protection for the camera and the front glass.
All buttons are protected, but can easily be operated as well as there is easy access to all ports.
The cover does not include a front glass.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad mini (2021) |
| Protection features | Bump resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Green |
| Consumer life stage | Child |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 1 |
| Country of origin | China |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad mini (2021) |
| Protection features | Bump resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Green |
| Consumer life stage | Child |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 1 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 25 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 210 mm |
| Weight | 200 g |
| Package width | 25 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 300 g |
| Packaging data | |
| Screen protector | No |
| Package width | 25 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 300 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| Screen protector | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
eSTUFF ES682309-BULK tablet case Cover...
£26.40
£22.00
|
Hot Product
eSTUFF AUSTIN Defender Case for iPad M...
£30.83
£25.69
|
Bestseller
OtterBox Symmetry Folio Case for iPad...
£27.46
£22.88
|
OtterBox UnlimitED Case for iPad 7th/8...
£37.19
£30.99
|
Recommended
OtterBox Symmetry Folio Case for iPad...
£37.09
£30.91
|
New
Targus SafeFit 26.7 cm (10.5") Fo...
£36.97
£30.81
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES682309-BULK
|
ES681540-BULK
|
77-62045
|
77-62038
|
77-62047
|
THZ785GL
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
eSTUFF
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Targus
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
| Material |
EVA (Ethylene Vinyl Acetate)
|
Polycarbonate
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Folio case
|
Cover case
|
Folio case
|
Folio case
|
| Product main colour |
Green
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Blue
|
N/A
|