eSTUFF ES685020-BULK tablet case 27.9 cm (11") Folio Black
£20.95
£17.46
Galaxy Tab A9+ HOUSTON Folio Case - Black
- Magnetic closure
- Auto wake/sleep function
- Foldable front cover
- Slim fit
- Hard back cover
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 11 " |
| SKU | ES685020-BULK |
| EAN | 5715063704301 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
This ultra slim folio case is made to protect your tablet against scratches and bumps.
The front and back are covered with faux leather while the edges are made of hard plastic.
The slim, foldable front cover with microfibre lining is magnetic and supports the auto wake/sleep function as well as it offers two stand modes.
The front and back are covered with faux leather while the edges are made of hard plastic.
The slim, foldable front cover with microfibre lining is magnetic and supports the auto wake/sleep function as well as it offers two stand modes.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | Polycarbonate (PC), Polyurethane |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab A9+ |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Material | Polycarbonate (PC), Polyurethane |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab A9+ |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Magnetic closure |
| Product main colour | Black |
| Auto wake/sleep function | Yes |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Closure type | Magnetic closure |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 200 g |
| Package weight | 220 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 220 g |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES685020-BULK tablet case 27.9...
£20.95
£17.46
|
Popular
eSTUFF AUSTIN Defender Case for iPad M...
£30.83
£25.69
|
Bestseller
OtterBox Symmetry Folio Case for iPad...
£27.46
£22.88
|
Hot Product
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
£27.76
£23.13
|
Recommended
CoreParts MSPP3341 tablet case 25.4 cm...
£19.44
£16.20
|
New
CoreParts TABX-SAM-TABS2-01 tablet cas...
£17.28
£14.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES685020-BULK
|
ES681540-BULK
|
77-62045
|
T21-8094
|
MSPP3341
|
TABX-SAM-TABS2-01
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
eSTUFF
|
OtterBox
|
Tech21
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
Samsung
|
| Material |
N/A
|
Polycarbonate
|
N/A
|
N/A
|
PVC
|
Leather
|
| Case type |
Folio case
|
Cover case
|
Folio case
|
Cover case
|
Sleeve case
|
Folio case
|
| Product main colour |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|