Fortinet FortiGate 50G-5G hardware firewall
£1,078.57
£898.81
5x GE RJ45 ports (including 4x Internal Ports, 1x WAN Ports), with Embedded 3G/4G/LTE/5G wireless wan module, 5 external SMA WWAN antennas
| SKU | FG-50G-5G |
|---|---|
| EAN | 0195875316063 |
| Manufacturer | Fortinet |
| Availability | In Stock |
FortiGate-50G-5G 5 x GE RJ45 ports (including 4 x Internal Ports, 1 x WAN Ports), with Embedded 3G/4G/LTE/5G wireless wan module, 5 external SMA WWAN antennas
| Data transmission | |
|---|---|
| IPS/IDS throughput | 2250 Mbit/s |
| SSL inspection throughput | 1300 Mbit/s |
| Security policies (max) | 2000 |
| Firewall latency | 2.42 µs |
| Firewall (UDP 1518) throughput | 5 Gbit/s |
| Threat protection throughput | 1100 Mbit/s |
| Performance | |
| SIM card slot | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| Console port | RJ-45 |
| DC-in jack | Yes |
| Antenna connector type | SMA |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 8.3 W |
| Power consumption (max) | 8.9 W |
| DC input voltage | 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1 kg |
| Width | 216 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 40.5 mm |
| Features | |
| SSL inspection throughput | 1300 Mbit/s |
You may also be interested in
| Product |
Fortinet FortiGate 50G-5G hardware fir...
£1,078.57
£898.81
|
Cisco ASA 5512-X, Refurbished hardware...
£1,395.88
£1,163.23
|
Bestseller
Cisco Secure Firewall: Firepower 1010...
£866.40
£722.00
|
New
Fortinet FortiGate-60F Hardware plus 1...
£984.34
£820.28
|
Recommended
Sophos XGS 2100 hardware firewall 1U 3...
£1,407.80
£1,173.17
|
Popular
Securepoint RC200 G5 Security UTM Appl...
£968.08
£806.73
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FG-50G-5G
|
ASA5512-K9-RF
|
FPR1010-ASA-K9
|
FG-60F-BDL-950-12
|
XG2ATCHEUK
|
SP-UTM-11718
|
| Manufacturer |
Fortinet
|
Cisco
|
Cisco
|
Fortinet
|
Sophos
|
SecurePoint
|