Fortinet L2+ managed POE switch with 24GE + 4SFP+, 24port POE with max 370W limit and smart fan temperature control
£1,207.25
£1,006.04
24xRJ-45/4x10GE SFP+, 370W PoE, 32K MAC, 128 Gbit/s, 190 Mpps, 100-240V, 50/60Hz, 451.3W
| Power over ethernet | Yes |
|---|---|
| SKU | FS-124F-FPOE |
| EAN | 0195875000689 |
| Manufacturer | Fortinet |
| Availability | In Stock |
FortiSwitch-124F-FPOE Layer 2 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 24x 1G RJ45 with PoE+ and 4x 10G/1G SFP+/SFP ports and 1x RJ45 console port. Max 370W PoE output limit with smart fan/temperature control.
| Virtual LAN features | |
|---|---|
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4000 |
| Data transmission | |
| Number of VLANs | 4000 |
| Latency (1 Gbps) | 1 µs |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Forwarding rate | 190 Mpps |
| Optical fiber | |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Performance | |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 64 MB |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Rack mounting | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 4 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Console port | RJ-45 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Number of VLANs | 4000 |
| Link aggregation | Yes |
| 10G support | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 64 MB |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
| Rack mounting | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 451.3 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 449.8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 24 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 118.327 BTU/h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 260 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 3.82 kg |
You may also be interested in
| Product |
New
Fortinet L2+ managed POE switch with 2...
£1,207.25
£1,006.04
|
HPE FlexNetwork 5130 24G 4SFP+ EI Mana...
£1,291.13
£1,075.94
|
Hot Product
Ubiquiti U Fiber, OLT Managed 1U Black
£1,267.49
£1,056.24
|
Recommended
Cisco Meraki MS210-24P-HW network swit...
£1,688.34
£1,406.95
|
Popular
D-Link 24 Port PoE L3 Stackable Manage...
£1,817.78
£1,514.82
|
Bestseller
Cisco Catalyst 9200L Managed L3 10G Et...
£1,620.60
£1,350.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FS-124F-FPOE
|
JG932A
|
UF-OLT
|
MS210-24P-HW
|
DGS-3630-28PC/SI
|
C9200L-24P-4X-E
|
| Manufacturer |
Fortinet
|
HPE
|
Ubiquiti
|
Cisco
|
D-Link
|
Cisco
|
| Rack mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
| Power over Ethernet (PoE) |
Y
|
N
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Stackable |
N/A
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
N/A
|
| Switch type |
N/A
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type |
N/A
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
N
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
10G Ethernet (100/1000/10000)
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity |
N/A
|
22 to 24
|
N/A
|
22 to 24
|
18 to 20
|
22 to 24
|