Gamber-Johnson 7160-1418-40 mobile device dock station Tablet Grey
£229.70
£191.42
Samsung Galaxy Tab Active Pro/Active4 Pro Cradle (Charging Only)
- Designed for the Samsung Galaxy Tab Active PRO/ Active4 PRO 10 Inch rugged tablet with rugged case
- Access to all control buttons, camera, ports and stylus while the tablet is safely docked
- Dock design is compatible with Samsung’s built-in Near Field Communication (NFC); scan NFC cards while the Samsung tablet is in the docking station
- Push-button lock with key for theft deterrence
- VESA 75mm mounting pattern; compatible with Zirkona mounting products
- Can be mounted on a flat vertical surface
- Composite design for reduced overall weight
- 12-24V power input range to support a wide range of mobile applications
- 5V, 3A Max of output
- USB-C charging port with integrated cable restraint (to connect to power supply), includes USB-C charging cable with bare wire end
| SKU | 7160-1418-40 |
|---|---|
| EAN | 0703674562835 |
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | In Stock |
This Gamber-Johnson charging cradle is compatible with both the Samsung Galaxy Tab Active Pro and Tab Active4 Pro. This charging cradle features a POGO pin connector and includes a wiring harness and power supply to provide power to the tablet's battery allowing it to stay charged and usable all day long in a material handling or other rugged environments.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab Active PRO/ Active4 PRO 10" |
| Product colour | Grey |
| Material | Composite |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
| Docking connector type | Samsung Pogo Connector |
| Audio output | No |
| HDMI | No |
| USB hub | No |
| Bluetooth | No |
| Power | |
|---|---|
| DC output current | 3 A |
| DC input voltage | 12 - 24 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 266.7 mm |
| Depth | 63.5 mm |
| Height | 215.9 mm |
| Weight | 500 g |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Material | Composite |
| Technical details | |
| USB hub | No |
You may also be interested in
| Product |
New
Gamber-Johnson 7160-1418-40 mobile dev...
£229.70
£191.42
|
Bestseller
Zebra CRD-MC33-2SUCHG-01 mobile device...
£227.81
£189.84
|
Gamber-Johnson 7160-1418-00 mobile dev...
£267.06
£222.55
|
Hot Product
Microsoft Surface Dock 2 mobile device...
£322.56
£268.80
|
Recommended
Microsoft Surface Dock 2 COMM SC XZ/NL...
£322.56
£268.80
|
Popular
Microsoft Surface Dock 2 mobile device...
£320.04
£266.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7160-1418-40
|
CRD-MC33-2SUCHG-01
|
7160-1418-00
|
1GK-00003
|
1GK-00002
|
SVS-00002
|
| Manufacturer |
Gamber-Johnson
|
Zebra
|
Gamber-Johnson
|
Microsoft
|
Microsoft
|
Microsoft
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Zebra
|
Samsung
|
Microsoft
|
Microsoft
|
Microsoft
|
| Basic device type |
Tablet computer
|
PDA
|
Tablet/Smartphone
|
Tablet computer
|
Tablet computer
|
Tablet computer
|