Garbot B-02-60150 networking cable Grey 1.5 m Cat6 S/FTP (S-STP)
£2.52
£2.10
S/FTP Patch Cord Cat.6, LSOH, Grey 1,5 meter
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | B-02-60150 |
| EAN | 7630049616615 |
| Manufacturer | Garbot |
| Availability | In Stock |
Patch cable for networking connections between devices. Prepared double shielded Twisted Pair cable with screened RJ-45 connectors on both ends. Durable due to moulded kink protection. Flexible cable, suitable for narrow bending. High quality plugs with gold plated contacts. Contact settings 1:1, in accordance with the EIA/TIA 568 standard. Construction: 4-pair stranded copper wire. Complete braid shielding. Pairs shielded with aluminium clad polyester foil.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 1.5 m |
| Features | |
| Product colour | Grey |
| Conductor material | Copper |
| AWG wire size | 28 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 1.5 m |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Outer diameter | 5 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
New
Garbot B-02-60150 networking cable Gre...
£2.52
£2.10
|
Hot Product
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£2.70
£2.25
|
Bestseller
C2G 0.5m Cat6 Booted Unshielded (UTP)...
£2.36
£1.97
|
C2G 1m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£2.62
£2.18
|
Popular
C2G 1m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£2.59
£2.16
|
Recommended
C2G 2m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£3.35
£2.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B-02-60150
|
83408
|
83365
|
83161
|
83141
|
83143
|
| Manufacturer |
Garbot
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
0m to 1m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|